,

Wiosenna Białowieża

czwartek, kwietnia 02, 2015

Białowieża, Polska, Podlasie, żubr, rezerwat, park narodowy, puszcza, puszcza białowieska

Moim noworocznym postanowieniem jest zobaczyć jak najwięcej, dużo podróżować, zwiedzać, chłonąć. Dlatego tak mnie ucieszyła wyprawa do Białowieży, bo to piękna miejscowość, którą darzę dużym sentymentem.

Wiosenna Białowieża

Białowieża słynie z hodowli żubrów. W Puszczy Białowieskiej, istniejącej od prawie stu lat, liczba żubrów w czasie pierwszej wojny światowej spadła do zera. Tuż po zakończeniu walk rozpoczęto próby przywrócenia populacji tego zwierzęcia. Udało się to dzięki sztukom ocalałym w prywatnych hodowlach, głównie niemieckich i szwedzkich. Starania o przywrócenie rasy białowieskiej zakończyły się sukcesem. W chwili obecnej w rezerwacie znajduje się 50 sztuk, zaś zwierząt wolno żyjących w Parku Narodowym jest około 500.

Białowieża, Polska, Podlasie, żubr, rezerwat, park narodowy, puszcza, puszcza białowieska

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat znajduje się przy drodze Hajnówka-Białowieża, około 3km przed Białowieżą. Miejsce to jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty przebywającemu w te strony. Rezerwat składa się na wiele zagród, w których warunki mieszkalne zwierząt są zbliżone do naturalnych. Zwiedzający poruszają się po wyznaczonych ścieżkach, a wiedzę o mieszkańcach dostarczają nam tablice informacyjne, umieszczane przy zagrodach. Można spotkać tu konie typu tarpan, dziki, łosie, jelenie, sarny, żubronie, wilki, rysie oraz żbiki.

Białowieża, Polska, Podlasie, żubr, rezerwat, park narodowy, puszcza, puszcza białowieska
Niby tylko „krowa” ale jednak tonowe cielsko robi wrażenie. Dla tych zwierząt przeznaczona jest największa część parku, a zagrody są wzmocnione solidnymi barierkami. Żubr z hodowli jest bardziej agresywny w stosunku do ludzi niż żubr dziko żyjący. Ten drugi jest dużo bardziej płochliwy, chociaż często nawet nie reaguje na obecność człowieka. To przecież on rządzi w Puszczy:)


W Puszczy Knyszyńskiej również występują wolno żyjące żubry (ponad 120 sztuk). Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez mojego brata, który fascynuje się dzikimi zwierzętami. Wie, gdzie można spotkać różne stada, potrafi je tropić, rozpoznaje pojedyncze osobniki... Zdolniacha!

Białowieskie zwierzęta

JELENIE

Teraz muszę się pochwalić moją imponującą wiedzą zoologiczną… Przez całe moje życie byłam przekonana, iż SARNA TO SAMICA JELENIA… Kto myśli / myślał podobnie??? Proszę się przyznać;)
A oto w tym miejscu, tego wspaniałego dnia, moja wiedza została wzbogacona o zupełnie sprzeczną informację! Jeleń i sarna to dwa różne gatunki!...

Na zdjęciu powyżej mamy cudowną rodzinkę jeleni. Te ssaki są dużo większe od sarny. Samce osiągają wagę nawet do 200kg, zaś samice do 120kg.  Sarny zaś ważą od 15 do 35 kg, czyli różnica jest znaczna…

Dla zapamiętania (przyda się szczególnie amatorom krzyżówek, jak ja;)
JELEŃ (SAMIEC) – byk, SAMICA – łania, STADO - chmara
SARNA (SAMIEC) – kozioł lub rogacz, SAMICA – koza, STADO - rudel


KONIE
Mam słabość do wszystkiego, co mi się kojarzy z dzieciństwem, czyli na przykład do koni. Moi rodzice kiedyś mieli kobyłę o imieniu Amanda. Była niesamowicie piękna, miała złotorudą sierść, blond ogon i grzywę oraz jasny pasek sierści biegnący wzdłuż pyska. Bardzo lubiłam na nią patrzeć, głaskać, dawać wodę i jedzenie. Była kochana. Często wracała z łąki galopem i wtedy budziła postrach wśród wszystkich dzieci, które chowały się, gdzie popadło. To dopiero były emocje!;)Widok tego konika, wypoczywającego w słońcu, a w dodatku tak blisko ścieżki, zwabił mnie w sekundę. Kochany od razu wysunął głowę poza ogrodzenie, jakby prosił o pogłaskanie! Miał przyjemnie miękką sierść na łbie i aż mrużył oczy z radości ;)

Ten gatunek jest krzyżówką konia domowego oraz tarpana. Charakteryzuje się niewielkim wzrostem i szarym ubarwieniem sierści, a także ciemną pręga biegnącą wzdłuż kręgosłupa.

DZIKIZ dzieciństwa pamiętam wielką skórę dzika, trofeum myśliwskie dumnie prezentujące się w domu na ścianie, jednak nie wzbudza to we mnie żadnych sentymentów względem tych zwierząt;)

Samiec – odyniec, samica – locha, stado – wataha

LOSIE
Łosie trudno jest pomylić z jeleniami lub sarnami, a to we względu na ciemną barwę i duży wzrost – nawet do 2m, no i oczywiście ze względu na przepiękne poroże. Szczęśliwcy mają szansę je znaleźć w październiku i listopadzie w pobliżu mokradeł i bagien. Największą populację można spotkać w Dolinie Biebrzy, gdzie również planuję się niedługo wybrać:)


ŻUBROŃ


Żubroń to krzyżówka żubra oraz krowy. Celem jego stworzenia była możliwość wykorzystania jako bydła domowego, które jest silniejsze oraz bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne (brak potrzeby budowania im domów). Co jednak nie do końca się udało, gdyż to zwierzę otrzymało temperament po żubrze, który nie daje się oswoić…

Atrakcje turystyczne Białowieży

Absolutnym must to see w Białowieży jest Park Pałacowy, założony pod koniec XIX wieku, jako siedziba cara Rosji. Wspaniały pałac spłonął w 1944 roku, a wyburzono go 18 lat później. Jednak kompleks budynków dworskich zachował się do dziś.

Park został zaprojektowany w stylu angielskim, charakteryzującym się swobodnym rozmieszczeniem różnych form, jak najbardziej odzwierciedlającym naturę. Brak tu jest symetrii czy geometrycznych kształtów, dlatego ma się wrażenie, iż to wszystko jest dziełem samej natury. Na terenie parku zachowało się aż 14 osiemnastowiecznych dębów, dacie wiarę?


Stawy zostały wykopane jeszcze przed budową siedziby cara. Ziemię z doliny Narewki wykorzystano do usypania wzgórza pod pałac. Obecnie stawy przyciągają głównie wędkarzy (obecność karpia, amura, karasia czy szczupaka), jednak jest myśl, aby przywrócić im funkcję rekreacyjną.

Interesującym wydarzeniem, w którym brałam udział w zeszłym roku była Noc Kupały - jej główną atrakcją było puszczanie wianków na wodzie. Niezwykłe widowisko. Wszystko odbyło się o północy. Wokół ciemność, jedynie słabe światła latarni oświetlały nam brzeg. Panny rzucały wianki, a kawalerowie rzucali się do wody w celu wyłowienia! I wcale im nie przeszkadzało, że temperatura wody w rzece była naprawdę niska;)

Park Pałacowy zimą


Przepiękny zabytkowy dworek, który od razu mnie zainteresował, powstał w 1845 roku. Kiedyś siedziba gubernatora Grodna, dziś – Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego (od 1996).

Niestety nie odwiedziłam Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, a to ze względu na odpychający wydźwięk słowa „muzeum”, które kojarzy mi się z cuchnącymi starociami… Jakże to mylące! Okazuje się, iż to najstarsze muzeum w województwie, jest równocześnie najbardziej nowoczesne… Interaktywna wystawa pozwala poczuć się jak w środku puszczy. Muszę to zobaczyć! A dodatkowym wabikiem jest wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.Wychodzi na to, że ponownie czuję niedosyt po odwiedzeniu jakiegoś miejsca i muszę tu wrócić, aby nadrobić zaległości... Już w wyobraźni widzę niesamowite barwy w Parku Pałacowym jesienią :)

Pozostałe atrakcje Białowieży i okolic

  • Skansen w Białowieży - zabytkowe budowle, które odwzorowują wygląd ruskiej zagrody, dawniej charakterystycznej dla naszego województwa.
  • Szlak Dębów Królewskich - ścieżka edukacyjna, wzdłuż której rosną wielowiekowe dęby, pamiętające czasy średniowieczne. Tablice edukacyjne pozwalają poznać historię Puszczy od XII do XVIII wieku.
  • Kolejka Białowieski Ekspress  - pozwala na zwiedzenie okolicy Białowieży i poznanie jej historii. Przejażdżka udawaną ciuchcią zachwyci szczególnie dzieci;)
  • Miejsce Mocy - nie wiem czy zabobon, czy na serio... Podobno to miejsce promieniuje pozytywną energią...

Byliście, widzieliście? Jak wrażenia? Zachęcam do podzielenia się opinią :)

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

2 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM