,

ICELAND TRIP TIPS Part I – wskazówki przed wyjazdem

środa, czerwca 24, 2015

Wskazówki przed wyjazdem do Islandii

Pierwszym krokiem do planowania Iceland Trip jest poczucie impulsu, zewu natury, który wzywa. Bo na Islandii to własnie natura kusi turystę, nie zaś piękne luksusowe hotele ze złotymi plażami, różowymi leżakami i słodkimi drinkami z palemką;) Tak więc upewnij się, że nie zależy Ci na opalaniu i wylegiwaniu w cieniu parasola, a kręcą Cię spacery po górskich trasach i nie oszalejesz, gdy przez cały pobyt nie zobaczysz słońca (jest to możliwe, niestety).

Kwestia językowa

Wiele osób z konsternacją pyta mnie „To jakiego języka tam używacie?!”, a odpowiedź jest banalnie prosta… Większość Islandczyków biegle rozmawia po angielsku (nawet 10-letnie dzieci!), dlatego nawet z poziomem podstawowym można sobie tu doskonale poradzić.

Kwestia lotniska

Paszport teoretycznie nie jest wymagany, wystarczy dowód osobisty. Pobyt w celu zarobkowym lub dłuższym niż 3 m-ce należy zgłosić w rejestrze narodowym, w wyniku czego otrzymuje się numer kennitala (odpowiednik naszego PESELu).

Jak już wspominałam wcześniej warto jest przeczytać informacje o warunkach przewozu bagaży przez granice. W podręcznym nie wolno przewozić m.in. płynów pow. 100 ml, ale co mnie najmocniej zdziwiło, nawet pasty do zębów (nie umiem bez niej funkcjonować w tak długiej podróży!). Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany – różne są dopuszczalne wagi maksymalne w różnych liniach lotniczych. W WOW Air jest to 20 kg.


Kwestia pogody

Pogoda tutaj jest bardzo kapryśna i zmienna. Na zachodzie kraju jest ciepło, słońca więcej zobaczymy na północy, a wietrznie i deszczowo jest na południu.

Każda pora roku charakteryzuje się innymi czynnikami. Jeśli planujesz wypad latem to masz większe szanse trafić na piękny słoneczny okres, gdzie zróżnicowane krajobrazy będą widoczne jak na talerzu, ale musisz się liczyć z większymi kosztami.

Poza sezonem ceny w hotelach i w sklepach są niższe. Jesienią jest bardziej deszczowo, jednak gdy już się zdarzy słoneczny dzień, to widoki są przebajeczne, a zachody słońca nadzwyczajne.


Zimy są łagodne, czasami bywają zamiecie i śnieżyce, które odcinają domy od świata, jednak mrozy nie są dokuczliwe i śnieg zaraz się topi. Najbardziej dokuczliwe w tym kraju są wiatry, niesamowicie silne! Na tym zabawnym filmie z You Tube można zobaczyć przykład, gdzie Pan zmagał się z porywami;)  Czyli musicie mieć ze sobą porządną kurtkę wiatroszczelną, a najlepiej jeszcze przeciwdeszczową.


Muszę jeszcze dodać o niesamowitym wabiku na turystów o tej porze roku – zorze polarne! Widziałam delikatne zorze w listopadzie. Bardzo żałuję, że były takie słabe, ale efekt i tak był super. Można je obserwować aż do lutego, co jest gratką dla fotografów.

A latem mamy dzień polarny, czyli dzień w nocy. Dziwne uczucie, gdy się kładziesz spać długo po północy, a jest wciąż jasno…

Poza sezonem letnim jest zakaz wstępu do środkowej wyżynnej części kraju, ze względu na nieprzejezdne drogi (zasypane śniegiem, ryzyko lawin itp.). I pewnie mało kto z Was wie, że środkowa część kraju jest pustkowiem i nikt tam nie mieszka. Wyprawy tam są ryzykowne, dlatego należy się wcześniej dobrze przygotować.

Kwestia ubioru 

To nie Paryż, i Mediolan też nie, więc na pewno obcas i wieczorowa suknia się nie przydadzą. Skoro decydujesz się na wypad do Islandii, to z pewnością lubisz dużo chodzić, głównie po terenach górskich, czyli porządne buty, spodnie wiatro- i wodoszczelne, okulary przeciwsłoneczne, czapka. Czyli przygotuj się na wiatr, deszcz i słońce w różnych natężeniach. Do tego na pewno strój kąpielowy, bo nie zaznać kąpieli w jednym z licznych punktów geotermalnych to duża strata. 

Kwestia czasu i pieniędzy

W Polsce latem mamy dwie godziny późniejszy czas, a dystans ten zmienia się w październiku do jednej godziny.

Jeśli chodzi o pieniądzem to w Islandii używa się koron, których kurs bardzo się zmienia zależnie od pory roku. Obecnie (2017 rok) 1000 koron są warte 37 zł - bardzo wysoko!

W razie pytań, służę pomocą.


MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

4 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM