,

ICELAND TRIP TIPS Part II - linki, jak się dostać i czym się poruszać po Islandii

wtorek, czerwca 30, 2015


To już drugi wpis z serii Iceland Trip Tips – moim celem jest pomoc w organizacji wyjazdu do tego pięknego kraju, bo zachęcać już chyba nie muszę? ;) Nie no, muszę, i będę :) Planuję jeszcze trzecią część, w której przedstawię wskazówki dotyczące podróżowania autem, na czym można oszczędzić i czego unikać.

Przydatne linki

Mam kilka takich miejsc w sieci, do których zaglądam bardzo często. Głównie szukam inspiracji fotograficznych oraz wyjazdowych, chociaż często zupełnie niereklamowane miejsca zachwycają mnie najbardziej :)

Dla każdego, kto planuje się wybrać do IS polecam przejrzenie poniższych witryn. Chociaż najbardziej polecam anglojęzyczne, są dopracowane w najmniejszych szczegółach.

Jak dostać się na Islandię

Najlepszym sposobem jest samolot! Lot z Warszawy można znaleźć już od 90 euro – dobrze jest śledzić ceny na wowair.com, a także wizzair.com. Lot trwa 3:40 i, jak dla mnie, ciągnie się w nieskończoność. 

Dostępne są też rejsy promem, jednak są bardzo czasochłonne, drogie i kłopotliwe. Prom z Danii lub Norwegii zatrzymuje się na Wyspach Owczych, płynie 3 dni, a cena – około 2 tys zł.


Sposoby podróżowania po Islandii

Tu nie ma prostej i uniwersalnej odpowiedzi, tu rzecz zależy od gustu. Wygodniccy wybiorą auto z wypożyczalni, oszczędni lecz ostrożni - autobusy, oszczędni i szukający przygód – autostop, zaś sportowcy rower, a no i oczywiście są też motocykliści czy latający awionetkami.

Auto

Wokół Islandii jest poprowadzona droga nr 1 – to właśnie przy niej zlokalizowane są główne atrakcje kraju. Jej długość to około 1300 km. Należy jednak wiedzieć, że ta droga to nie niemiecka autostrada, którą można gnać ile mocy… Każdy trzyma się nakazanego limitu prędkości do 90 km/h z uwagi na bardzo wysokie mandaty, a także często kiepskie warunki pogodowe… Zacinający (poziomo padający) deszcz, mgły gęste jak mleko, wiatry o sile huraganu… Do tego jeszcze ogromne spadki i wzniesienia terenu. Dlatego też kierowca nie powinien być kompletnym świeżakiem, tuż po egzaminie na prawko. Dobrze jest wyposażyć się w mapy, a jeśli planowana jest podróż w centrum wyspy – GPS (wiele aut jest w nie już wyposażonych). Dla mnie kompletną nowością i zaskoczeniem jest fakt, iż prawie wszystkie auta mają automatyczną skrzynie biegów (cudo!) a wiele z nich napęd 4x4 (cuuuuudoooo!).

Autobus

Wg mnie to jest chyba najbardziej kłopotliwy sposób podróżowania ze względu na ilość kursów dziennie… Zazwyczaj jeden ;) Moje piękne południe jest często odwiedzanym miejscem i również dość gęsto zamieszkanym, więc (szaleństwo!) do miasteczka nieopodal mamy aż 3 kursy dziennie (Reykjavik > Vik  -  odległość 187 km, koszt 7500 koron = 50 euro).

Gdy przeglądałam kursy autobusów, zaintrygowała mnie 7-dniowa wycieczka po calutkiej Islandii, gdzie można zwiedzić najwspanialsze miejsca, na które mam ogromną ochotę - za jedyne 391 euro! Jednak w tą cenę nie są wliczone posiłki i noclegi… A drugą wspaniałością jest 6-godzinna wyprawa śladami serialu „Gra o tron” <3 

Autostop

Islandia należy do najbardziej bezpiecznych państw na świecie, więc raczej nie należy się niczego obawiać ze strony kierowców. Łatwo jest złapać okazję, kierowcy są pomocni i uprzejmi. No cóż, tylko wsiadać. Ahoj przygodo! Małą przeszkodą może być niewielki ruch (zdarza się dość często) oraz okropna pogoda.

Rower

Mam znajomego, który marzy o przejechaniu wyspy dookoła, śladem swoich ziomków. Podziwiam, kibicuję i służę poradą! :)
Jednak nie jest to popularny sposób podróżowania po Islandii, właśnie ze względu na zmienną pogodę i nieraz bardzo ciężkie warunki drogowe. Wiatr tutaj potrafi osiągać taką siłę, że w danej części jest wstrzymany ruch. Naprawdę lepiej wtedy nigdzie się nie wybierać.


Pięknie jest mieć takie ambitne marzenia, ja sama marzę o tripie po USA, ale widzę mnóstwo przeszkód na swojej drodze. Czuję, że zrealizuję nieco "mniejsze" marzenie - trip po Europie :) To się wydaje dużo łatwiejsze! A Wy jakie macie marzenia?MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM