,

ICELAND TRIP TIPS Part III - wskazówki dla kierowców i dla oszczędnych

poniedziałek, lipca 13, 2015


Dziś kolejna część wskazówek dla planujących podróż do Islandii. Wcześniej ukazał się wpis o przydatnych linkach i sposobach dostania się do Islandii oraz dostępnych środkach transportu, a także podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem.

Wskazówki dla kierowców

  • polskie prawo jazdy jest ważne w Islandii
  • jeśli masz w planach wypożyczyć auto, wcześniej zrób wcześniejszy rekonesans wypożyczalni aut. Można też dodatkowo wypożyczyć siedzisko dla dziecka, nawigację, mobilne wifi i inne udogodnienia.
  • stacje paliw – najtańsze paliwa oferują sieci Orkan oraz Atlantsolia (porównywarka cen islandzkich paliw) . Super rozwiązaniem są karty pre-paid  oraz automaty paliwowe, które umożliwiają płatność kartą kredytową.
  • ograniczenie prędkości: na drogach asfaltowych 90, żwirowych 80, zaś w terenie zabudowanym 50 km/h
  • możliwe jest spotkanie zagubionej owcy, krowy, konia lub innego zwierzęcia na drodze,
  • światła mijania są obowiązkowe

Czego unikać jeżdżąc po wyspie

  • przekraczania dozwolonej prędkości – wysokie mandaty!
  • podróży solo – a jeśli naprawdę musisz / lubisz, to uczęszczaj po popularnych szlakach, aby w razie wypadku dostać pomoc,
  • no i oczywiście zatłoczonych miejsc, łowienia ryb bez pozwolenia, żeglowania w złą pogodę, pływania w nieznanej wodzie itp.

Na czym można oszczędzić planując podróż do Islandii

Jeśli chodzi o bilety lotnicze, to warto śledzić stronę skyscanner lub wowair i po prostu czekać aż cena spadnie poniżej 100 euro - to można nazwać prawdziwą okazją!

Tańsze noclegi można znaleźć poza sezonem turystycznym, którego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Osobiście polecam początek czerwca lub termin po połowie września, w tym czasie pogoda jest jeszcze znośna, a ceny niższe. 

Istnieje też sposób na darmowe noclegi - pola namiotowe, domki górskie (mountain huts), noclegi w kamperze lub couchsurfing.

Zwiedzanie stolicy polecam z wykupioną Kartą Zniżkową, która oferuje duże rabaty, darmowy wstęp do wielu miejsc, przejazd komunikacją miejską, wi-fi itp. Przydatna jest także witryna FreeCityTravel, na której są opisane darmowe atrakcje Reykjaviku.

Jedzenie i picie

Warto mieć ze sobą jakieś zapasy z Polski, jednak bez przesady, w sieci sklepów Bonus można nabyć niedrogo jedzenie. Wiejskie restauracje oferują dania dnia, kawę można dostać za darmo na niektórych stacjach benzynowych, a wodę warto czerpać prosto z kranu lub z napotkanego strumienia :)

Jeśli chodzi o pamiątki czy prezenty dla najbliższych to polecam skorzystać z zakupów w wolnocłowych sklepach na lotnisku. Jeśli chodzi o alkohol, to tylko tam! Ceny można znaleźć na www.dutyfree.is.

Potrzebujesz więcej informacji? Daj mi znać!

Pozdrawiam ciepło!


MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

5 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM