, ,

10 zaskakujących faktów o Reykjaviku

poniedziałek, listopada 09, 2015

Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica

Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Tego może nie wiedziałeś, ale stolicą Islandii jest... Reykjavik! Tylko nie mów nikomu, niech to zostanie między nami, ok?

W jednym z ostatnich wpisów przedstawiłam wszystkie podstawowe informacje o Islandii, zawarte w przepięknej grafice;) A dziś chcę Ciebie zaskoczyć dziesięcioma informacjami o Reykjaviku, o których mało kto wie.

#1 Siedlisko maskonurów

W okolicach stolicy mieszka najwięcej uroczych pafinów (maskonur - ang. puffin, is. lundi) na świecie. W ogóle na całej wyspie mieszka aż 60 % całej światowej populacji tych ptaków. Są one główną maskotką kraju, podobnie jak islandzkie kuce.

Islandia, maskonury, puffins, lundi, ptaki, islandzkie ptaki
Słodkie maskonury dla mnie są niczym innym jak miksem kury i pingwina :D
#2 Nielegalne posiadanie psów

Przez 60 lat, od roku 1924, posiadanie psa w stolicy kraju było zakazane. Bulwersujące? Ależ skądże. Ma to proste wyjaśnienie. Islandczycy uważali psy za zwierzęta gospodarskie, dla których w mieście nie ma warunków dobrego życia. I w sumie mają rację, ja też tak uważam. Te zwierzęta powinny mieć dużo miejsca do wybiegania się, no i na pewno nie powinny mieszkać w domu.

W 1984 roku wprowadzono niewielkie ustępstwa i pod określonymi wymogami posiadanie psa zostało dozwolone. Zakaz zniesiono dopiero 9 lat temu. Jednak wysokie opłaty zniechęcają większość psich amatorów.

#3 Koci raj

A jeśli nie pies, to... kot. Niski koszt utrzymania, niewielkie wymagania żywieniowe i brak potrzeby stałego nadzoru. Do tego miłe w dotyku, czyste i jak uroczo mruczą <3

W Reykjaviku roi się od kotów (ale nic nie przebije japońskiej wyspy Tashirojima!), jednak większość z nich ma swojego właściciela. Islandzkie koty muszą mieć obrożę i być zachipowane, Z reguły posiadają wesołe dzwoneczki, które mają odstraszać ptaki. Efekt finalny jest taki, że w mieście ptaki są rzadko widywane ;)

#4 Pierwsza osada na Islandii

Dawno, dawno temu, kiedy po Islandii hasały jedynie lisy polarne, pewien Norweski ziomek postanowił wynieść się ze swojego kraju. Załadował statek, skompletował ekipę i wyruszył na zachód, bo wieść głosiła, że gdzieeeś taaam znajduje się nowy ląd.

Dryfując po wodzie, zauważył kłęby dymu, unoszące się w oddali. To musiał być ląd! Dużo zieleni, wilgotny klimat, położenie w dolinie - zatoka okazała się być idealnym miejscem na osadę (Reykjavik - is. dymna zatoka).
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica
#5 Połowa mieszkańców to żołnierze

W czasie II Wojny Światowej, od roku 1940 brytyjskie wojsko okupowało Islandię, jednak rok później Ameryka przejęła pieczę nad krajem. Pominę historię, bo nie chcę abyście mi się zaziewali ;) W szczytowej formie na wyspie znajdowało się około 55 tys. żołnierzy. Co się zmieniło w stolicy od tego czasu? Zmalało bezrobocie (armia brała chętnych do pracy), powstało wiele nowych budowli, np. lotniska, pojawiły się nowe produkty, rozkwitł handel. No i oczywiście poszerzyła się pula genetyczna...

Ciekawostka  >>>  Islandia nie ma armii i jest jedynym takim krajem w NATO :) 

#6 Domy pokryte trawą

Do lat 60. ludzie mieszkali tu w domach pokrytych trawą. Dlaczego? Nie mieli lepszych materiałów. To jest kolejny przykład na to, jak Islandczycy są wyjątkowo blisko z naturą.  Dlaczego nie z drewna? Bo pierwsi osadnicy wykarczowali wszystkie dostępne lasy na wyspie i drewna nie było.
Dlaczego w takim razie nie z kamienia? Nie posiadali materiałów do sporządzenia zaprawy murarskiej...

Z kamieni układano jedynie podłogi, zaś szkielet wykonywano z dostępnych kawałków drewna. Ściany i dach były z darni. To jest już wyższa inżynieria budownictwa wiejskiego...

#7 Stolica północy

Reykjavik jest najbardziej na północ wysuniętą stolicą świata. To jest naprawdę COŚ :)

Mówimy tu o państwach niezależnych, bo ściślej mówiąc, to jest pewna stolica wysunięta nieco dalej pod koło podbiegunowe... Aż o dwie minuty dalej! Grenlandzkie miasto Nuuk. Jednak jest ona zależna od Danii, więc Islandia wygrywa :)

Ciekawostka >>>  W Reykjaviku, leżącym na 64 stopniu i 8 minucie szerokości geograficznej północnej, najkrótszy dzień w roku trwa 4 godziny i 8 minut (21 grudnia), zaś najdłuższy 21 godzin i 11 minut (21 czerwca).

#8 Małe wielkie miasto

Stolica Islandii powierzchnią dorównuje polskiej Zielonej Górze (ponad 270 km^2), a pod względem ludności jedynie Wałbrzychowi (120 tys.). Jednak doliczając tereny podmiejskie i gminy przyległe do stolicy, uzbiera nam się Toruń (210 tys.)
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, Harpa
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica

#9 Nie ma miejsca dla gigantów

Reykjavik to jedyna zachodnioeuropejska stolica bez Starbucksa lub Mc Donald's. Jak to możliwe? Mak istniał w stolicy przez 16 lat, ale po kryzysie finansowym nie opłacało się sprowadzać półproduktów z Niemiec. Interes zamknięto. Zaś kawowego giganta nie znajdziemy jeszcze tylko w Rzymie. Przecież Włochy to kolebka prawdziwej espresso.

#10 Kulturowy mix

Spotkasz tu przedstawicieli każdego kraju świata. Islandczycy, jako naród bardzo wyluzowany, są tolerancyjni, i raczej nie widać oznak, aby te 30 tysięcy obcych im przeszkadzało... To już chyba setny powód, z którego żywię do nich podziw, ale jednocześnie bardzo mnie zadziwiają;)
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica
Reykjavik, miasto, stolica, Islandia, Krajobraz, domy, ulica, streetart, graffiti


Do tej pory wydawało mi się, że nie powinnam, a  może że nie będę potrafiła pisać na tematy inne niż typowo podróżnicze... Teraz myślę, że to był ogromny błąd. Przecież nie da się spędzić całego roku czy życia w podróży. No dobra, da się... Ale nie w moim przypadku:) Stąd właśnie była tak mała ilość postów, co często powodowało u mnie frustrację.

Ale w końcu poczułam przypływ geniuszu i postanowiłam rozszerzyć moją tematykę. Wydaje mi się, że to zasługa sugestii, zawartej w jednym z komentarzy. Dziękuję! :)

Przecież nawet osoba pisząca o sporcie ma prawo prowadzić dział o szydełkowaniu, zwierzątkach z modeliny czy o fascynującym życiu Teletubisiów;) Ludzie rzadko zamykają się w jednym kręgu zainteresowań.

A jakie Wy macie zainteresowania? Jestem ciekawa tych skrajnych :) Czy któryś fakt o Reykjaviku był już Wam wcześniej znany?

Pozdrawiam bardzo gorąco z chłodnej jesiennej Islandii
***
Inspiracją i podstawą do napisania posta był artykuł "10 interesting things you (probably) didn't know about Reykjavik" Iceland Magazine, 07/2015

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM