,

Islandia w liczbach [infografika]

poniedziałek, listopada 02, 2015

Iceland in numbers
Nadszedł czas na przedstawienie ogólnych informacji o Islandii. Już wiele postów na jej temat powstało, ale uznałam, że należałoby ją opisać jak należy - od samego początku. 

Dowiesz się co symbolizują kolory na islandzkiej fladze, skąd się wzięła nazwa Islandia oraz dlaczego akurat tak, skoro jest tu zielono, a na Grenlandii biało... Ilu ludzi zamieszkuje wyspę, a kto stanowi największą mniejszość narodową. I jak wygląda turystyka w kraju - czy warto inwestować swój czas i środki w tą branżę?

Islandia w liczbach - infografika

Najlepiej przyswaja się dane przedstawione graficznie, dlatego postanowiłam stworzyć poniższą infografikę :) A poniżej omówię szczegółowo każdy z elementów.

Kolory flagi Islandii

Kolory flagi Islandii symbolizują żywioły rządzące na wyspie. Czerwony - jako ognie wulkaniczne, biały - śnieg i lodowce, zaś niebieski - góry w oddali.

Flaga w obecnej postaci przyjęta została w 1915 roku. Bazuje na motywie krzyża skandynawskiego, gdzie górne, dolne i lewe ramię jest równe, zaś prawe - dwa razy dłuższe.

Pochodzenia nazwy Islandia

Trzeba tu też wspomnieć o nazwie "ISLANDIA". Skąd się wzięła?...

Też wiele razy zastanawiałam się nad logiką nazewnictwa Grenlandii i Islandii, gdzie ta pierwsza jest w ponad 80% pokryta lodowcem, zaś ta druga przez cały rok cieszy oczy zielenią (zimą śnieg nie zalega tu długo z racji łagodnego klimatu).

I niestety, w różnych źródłach mowa jest jedynie o przypuszczeniach, nigdzie nie znalazłam potwierdzonej naukowo lub historycznie prawdy. Krąży za to mnóstwo różnych historii...

Znane są trzy inne nazwy kraju ognia i lodu:
  • Thule / Ultima Thule - pomysłu greckiego odkrywcy Pytheasa - IV w. p.n.e.,
  • Snealand - snow land - norweskiego wikinga Naddoddura w XI w n.e.,
  • Garðarshólmur - Garðar's little island - szwedzkiego podróżnika Garðara Svavarssona.
Ostateczna nazwa kraju przyjęła się po wizycie norweskiego wikinga Flókiego Vilgerðarsona, który z oddali zobaczył śnieżne pokrywy na fjordach. Nie był pozytywnie nastawiony do tej krainy, dlatego w Norwegii przedstawił ją jako zimną i skutą lodem. Ale ostatecznie sam się tu osiedlił...

Zaś nazwa Grenlandia (green land) pochodzi z X wieku i została rozpowszechniona przez Eryka Rudego w celu zachęcenia jego ziomków do osiedlenia się na wyspie.


Powierzchnia Islandii

Powierzchnia wyspy to 103 tys. km2, co daje jej miano drugiej największej wyspy Europy (na 1. miejscu jest Wielka Brytania) oraz 18. na świecie. Podobną wielkość mają Węgry czy Portugalia.

Aż 80% powierzchni kraju jest niezamieszkana - stanowią ją głównie trudno dostępne wyżyny górskie, lodowce, pola zastygłej lawy czy nieurodzajne piaski. Można tu zliczyć aż 130 wulkanów, setki wodospadów, mnóstwo gejzerów i przeróżnych innych form natury :)

Miejsca, w których osiedlają się ludzie to obrzeża wyspy - podobnie jak na Grenlandii.

źródło: nationsonline.org

Populacja Islandii

Co ciekawe, pod względem populacji wcale nie ma czym się szczycić, bo liczba ludzi (330 tys.) jest podobna jak na 20 razy mniejszej duńskiej wyspie Vendsyssel-Thy :) Największe zagęszczenie ludności skupia się na półwyspie ze stolicą.

Aż 10% z tej liczby to imigranci. I zgadnijcie, kto jest największą mniejszością narodową!
Oczywiście, że Polacy! Stanowimy 2/5 wszystkich obcokrajowców przybywających tu za pracą, ale mamy najwyższy poziom bezrobocia ze wszystkich tu przebywających nacji... Trzy razy większy w stosunku do Islandczyków - 10,4 do 3,1 %

Turystyka na Islandii

Turystyka na Islandii jest najlepiej rozwijającą się dziedziną usług. Od roku 2000 liczba turystów wzrosła ponad 3-krotnie, osiągając w 2014 niemal milion, w 2015 - 1,3 mln, zaś w 2016 aż 1,7 mln!

Według badań największą grupę stanowią Brytyjczycy (180 tys. ludzi), Amerykanie (152 tys.) i Niemcy (85 tys.). Ale ta statystyka mnie zaskakuje, bo przez cały sezon letni mieliśmy mnóstwo grup azjatyckich i niemieckich, a amerykańskich tylko kilka... W tamtym roku opisałam moje spostrzeżenia dotyczące ludzi odwiedzających hotel, w którym pracuję :)

Najchętniej odwiedzanymi miejscami była oczywiście stolica i okolice, Golden Circle (opisane TUTAJ), Blue Lagoon i miasteczko Vik (malownicze krajobrazy z Viku TUTAJ oraz TUTAJ). Czyli największy ruch jest w części zachodniej oraz na południu kraju. To wyjaśnia, dlaczego co roku szef szaleńczo rozbudowuje hotel, ale nie tylko on. Cały kraj jest w rozbudowie.


Każdy z tych tematów można opisać jeszcze bardziej obszernie! Niewiele jest stron polskojęzycznych, zawierających takie dane, ale na szczęście angielskich jest miliony. Przekopałam już tony informacji i mam wrażenie, że jest to skarbnica bez dna. Lubię pisać wszelkiego rodzaju prace, bazujące na przeprowadzonych badaniach. Ale czy to się dobrze przez Was przyjmie? Zobaczymy:)

Moje źródła:
Shouldn't Greenland be known as Iceland and vice versa? (straightdope.com)
Geography of Iceland (visiticeland.com)
Immigrants Make up Ten Percent of Population (icelandreview.com)
Tourism in Iceland in figures (ferdamalastofa.is)
Immigrant Proportion of icelandic Population Grew in 2014 (icelandreview.com)

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM