,

Najlepsze zimowe atrakcje Islandii

poniedziałek, listopada 30, 2015

zimowe atrakcje Islandii, Islandia, krajobraz, zima, góra, lodowiec, śnieg
Zima w Islandii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Temperatura z reguły nie schodzi poniżej -10 stopni, jednak mają tu naprawdę zimne wiatry. Pogody na Islandii się nie da przewidzieć, jest ona zmienna i potrafi zaskoczyć za każdym zakrętem krajowej jedynki:) Jak wspominałam w ostatnim wpisie o zimie w dolinie rzeki Thjorsa, ta pora roku trwa długo - z reguły od listopada do kwietnia.

Co można robić w Islandii w czasie tych sześciu miesięcy? Możliwości jest mnóstwo!

* ATRAKCJE ZA FREE * 

Za to nie musisz płacić, nie musisz wynajmować przewodnika, ani kierowcy. Nie płacisz za wstęp. Podatku za oddychanie też nie :) Całkowicie free of charge.

Zorze polarne

Pierwsze, delikatne i nieśmiałe pojawiają się już latem, nawet w sierpniu. Ale są mało widoczne. Takie prawdziwe, mocne, długie i kolorowe, po których się zbiera szczękę z podłogi, zaczynają się od listopada. Aby je zaobserwować muszą być spełnione dwa warunki: bezchmurne niebo i chłodny wieczór.
zimowe atrakcje Islandii, Islandia, krajobraz, zima, góra, lodowiec, śnieg, zorza
źródło: www.mountainguides.is

Baseny & gorące źródła

Tutaj polecę jedynie kilka najciekawszych gorących źródeł, basenów i rzek, w których można zażyć zimowej kąpieli za darmo. Takich miejsc w całej Islandii jest mnóstwo, ale wiele z nich znajduje się w głębi kraju, do którego nie ma o tej porze roku dostępu.

Południowa Islandia:
Rzeka Reykjadalsá w Hveragerði (40 km od stolicy) 
Basen Seljavallalaug - niemal 100-letni basen nadal trzyma świetną formę

Zachodnia Islandia:
Basen Grafarlaug - woda ma 26 stopni
Basen Landbrotalalaug - aż 44 stopnie :)
Basen Heydalur zlokalizowany w Fiordach Zachodnich - 40 stopni

Północna Islandia:
Grjótagjá - grota z gorącym źródłem, gdzie była kręcona pierwsza scena miłosna Jona Snow z Ygritte ("Gra o tron")! Woda tutaj może być czasami zbyt gorąca do kąpieli, więc trzeba być ostrożnym.
Viti - kąpiel w kraterze wulkanu utrudnia smród siarki i miejscami błotniste dno, jednak warto tam się wybrać dla samego widoku. Jest niesamowity!
Basen geotermalny Islandia, Islandia, basen, góry, krajobraz, rzeka
Sejlavallalaug pięknie ukryty wśród gór w południowej Islandii

Zwiedzanie

Czy wypożyczonym autem, czy autobusem, czy autopiętą (zimą nie polecam;) zwiedzanie tego pięknego kraju jest oczywiście za darmo. Z miejsc do zobaczenia polecam:
Dyrholaey Islandia, cypel, Islandia, krajobraz, morze, ocean, skały
Dyrholaey

* PŁATNE ATRAKCJE * 

Tutaj niestety lepiej jest wydać trochę grosza. Czasami dla bezpieczeństwa. A czasami po prostu tak wypada :)

Wędrówka po lodowcu

Koszt: 12990 koron (90 euro) - 2 godziny

Islandzkie lodowce pokrywają 11 % powierzchni wyspy, co oznacza ogromny potencjał turystyczny. Można podejść do lodowca i zrobić kilka zdjęć z oddali - to jest za darmo. Ale ze względów bezpieczeństwa nie należy próbować na niego wejść. Śliska powierzchnia, głębokie szczeliny w lodzie, ukryte jaskinie - to tylko niektóre zagrożenia. Profesjonalny przewodnik zapewni odpowiedni sprzęt, poprowadzi atrakcyjnym szlakiem i opowie wiele ciekawostek :)

Na lodowcu byłam już dwa razy. W roku 2012 - w grupie trzyosobowej oraz w 2014 - w ponad 20 osób. Im mniej tłoczno, tym lepiej się słyszy przewodnika. No i liczy się pierwsze wrażenie, które było nieziemskie :) 
Lodowiec Solheimajokull Islandia, lodowiec, Islandia, glacier walking, krajobraz, góry
 Za mną Sólheimajökull - część lodowca Myrdalsjokull, na który mam widok z podwórka
W 2012 byłam bardzo nieśmiała, teraz troszkę mniej ;)
Mimo, że był wrzesień, warto ubrać się cieplej. Na lodowcu jest naprawdę zimno!

Penetracja lodowych jaskiń

Koszt: 19900 koron (138 euro) - 3 godziny
[Extreme Iceland]

Lodowcowe jaskinie są wyjątkowe. Każdego roku przybierają inne kształty i głębokości, bo latem topnieją, a zimą formują się na nowo. Kuszą ciekawymi formacjami i przepięknymi barwami.
lodowiec Islandia, Islandia, lodowiec, formacje, lód, krajobraz
Lodowe formacje Jökulsárlón
źródło: www.extremeiceland.is

Glacier jeep & skutery śnieżne

Koszt: 23000 koron (160 euro) - 3:15 godziny w czym 1 godzina na skuterze


Zobaczyłam tą atrakcję i szczęka mi opadła. Chcę tego kiedyś spróbować, to musi być czadowe! Pośmigać na skuterze po największym lodowcu w Europie... W ogóle przejażdżka wielkim Jeepem to już dla mnie super sprawa (chociażby jako pasażer;)
Gallery Image
Skutery śnieżne - Vatnajokull
źródło: www.glacierjeeps.is

Narty & snowboard

Najlepszym, najbardziej zadbanym i widowiskowym miejscem do uprawiania tego sportu jest Hlidarfjall położone niedaleko północnego miasta Akureyri

Koszt: wejściówka całodniowa 4620 kr (32 euro).
wyciąg jednorazowo 1000 kr (7 euro). 
narty + buty + kijki 4700 kr (32 euro).
deska snowboardowa + buty 4700 kr (32 euro).

Jeśli szukasz wyciągu blisko stolicy, to udaj się do Bláfjöll lub Skálafell - oba miejsca są w odległości pół godziny drogi od Reykjaviku. Są tu trasy narciarskie oraz szlaki do narciarstwa biegowego. 

Koszt: wejściówka całodniowa 3400 kr (23 euro),
narty + buty + kijki 5000 kr (35 euro),
deska snowboardowa + buty 5000 kr (35 euro),
narty biegowe + buty 4400 kr (30 euro).
Stok narciarski Blafjoll, Islandia, wyciąg narciarski, narty, snowboard
Bláfjöll
źródło: www.skidasvaedi.is

Psie zaprzęgi

Koszt: 16000 kr (111 euro) - 1 godzina przejażdżki
[Dog Sledding]

Świetna zabawa dla rodzin z dziećmi dostępna przez cały rok. Latem wykorzystuje się lodowiec, zaś zimą - cały obszar nizinny. Energiczne grenlandzkie husky są idealnie przystosowane do tego rodzaju pracy. Przyjazne zwierzęta są doskonałym towarzyszem przy zwiedzaniu zakątków Islandii.
grenlandzkie husky, Islandia, psi zaprzęg, dogsledding, lodowiec, śnieg, zima, krajobraz
żródło: www.extremeiceland.is

Jazda konna

Koszt: od 8400 kr (58 euro) - 1 godzina jazdy

W zależności od naszego budżetu możemy wybierać w różnych dodatkowych atrakcjach i z grzbietu podziwiać pola lawowe, góry, przemierzać brody rzeczne, wodospady i inne. Do pakietu można dołączyć zwiedzanie jaskiń, oglądanie wielorybów i czego tylko zapragniemy :)

Jest to również doskonała rozrywka dla rodzin z dziećmi, bo konie można dosiadać nie mając żadnych umiejętności ani doświadczenia, są one spokojne i łagodne.
Zimowa jazda konna, zima, Islandia, jazda wierzchem, islandzki koń, śnieg, krajobraz
źródło: www.riding.is
Islandia naprawdę jest studnią bez dna. Tyle wspaniałości w tak niewielkim kraju :) Codziennie znajduję nowe miejsca, które bym chciała zobaczyć oraz nowe aktywności, których bym chciała doświadczyć, jak np. snowmobiling czy paragliding, który umknął mi sprzed nosa w tym roku...

Każdy, kto lubi adrenalinę może tu uprawiać rafting, spływy kajakowe, wpinaczkę, nurkowanie, ekstremalną jazdę rowerową, zwiedzać z pokładu helikoptera czy nawet surfować po falach oceanu!

Dla nieco bojaźliwych, jak ja, też znajdzie się mnóstwo atrakcji - piesze wędrówki, obserwowanie wielorybów czy ptaków, łowienie ryb, wylegiwanie się w SPA :) 

A jak Ty widzisz swoją idealną wycieczkę zimową po Islandii? Wyobraź sobie, że masz voucher na kilkudniowy pobyt tutaj i jedyne, co musisz zrobić, to ułożyć sobie harmonogram pobytu... Jestem bardzo ciekawa co wybierzesz! Do dzieła :)

Całuski, uściski i dużo ciepła ślę wszystkim!


Wasza zimowa, 
już prawie grudniowa

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM