, ,

Boże Narodzenie po islandzku

wtorek, grudnia 22, 2015

Boże Narodzenie, Święta, Islandia, zima, miasto, domy, śnieg

Okres świąteczny w Islandii obejmuje kilka tygodni. W sklepach już od listopada znajdziemy wizerunek Mikołaja na różnych produktach i w witrynach. Co roku, w pierwszą niedzielę Adwentu, uroczyście się zapala lampki na choince podarowanej przez włodarzy Oslo dla mieszkańców Reykjaviku. Jest to huczne wydarzenie, któremu towarzyszy wielka impreza, koncert kolęd i czytanie poezji.
Boże Narodzenie, Swięta, Reykjavik, miasto, stolica, zima, choinka świąteczna,, Oslo tree
Drzewko świąteczne w Reykjaviku
źródło: defendchristmas.com
Dzieci mają frajdę w postaci codziennych prezentów aż przez 13 dni! Według tradycji, dzień po dniu od 12 grudnia, trzynastu Jólasveinar (świątecznych chłopców) odwiedzają domy i zostawiają dzieciom drobne podarki.

Islandzkie przesilenie zimowe

Islandia leży tuż pod kołem podbiegunowym północnym, a jej najbardziej wysunięta na północ część, wyspa Grimsey, należy do koła podbiegunowego. To jest powodem występowania nocy i dni polarnych. Na południu Islandii, gdzie ja mieszkam, dzień trwa około 4 godzin, zaś latem jest jasno całą dobę. Im dalej na północ, tym dzień jest zimą krótszy, a latem noce jaśniejsze. 

22 grudnia jest dniem przesilenia zimowego, co oznacza, że dni będą się wydłużać. W końcu! To dziwne uczucie wstać o 8 czy 9 rano, a na zewnątrz panują całkowite ciemności. Wschód słońca o 11, a zachód o 16... Nic tylko spać całymi dniami.
Islandia, słońce, niebo, wschód słońca, zima

Wigilia po islandzku

23 grudnia obchodzone są imieniny najważniejszego Świętego Islandii - biskupa Thorlakura Thorhallssona. W tym dniu tradycyjnie ubiera się choinkę, a głównym daniem jest fermentowana płaszczka. Jest to ostatnia szansa na świąteczne zakupy, bo od 24 grudnia aż przez trzy dni wszystko jest zamknięte. Na szczęście sklepy zazwyczaj są otwarte aż do północy.

Kolację jada się około 18. W dawnych czasach ta godzina była uważana za początek kolejnego dnia. Podobnie jak w Polsce, tuż po kolacji następuje wielkie rozdanie prezentów ;)

Następnego dnia świętuje się przy stole z całą rodziną lub też znajomymi, a główne "smakołyki" to pieczeń barania, ażurowy chlebek, a zamiast indyka na stoły wjeżdża pardwa. Całkiem normalne jest też mięso z konia, maskonura lub renifera...
Tradycyjne świąteczne przysmaki: hangikjöt (pieczeń barania) oraz laufabrauð (ażurowy chlebek)
żródła: 12

Sylwester po islandzku

Sylwester to najbardziej huczna noc na Islandii. Tylko tego dnia dozwolone jest puszczanie fajerwerków, dlatego każdy ma ambicje dać maksymalny popis pirotechniczny. Według legend tego dnia krowy mówią, foki przybierają ludzką postać, zmarli powstają, a elfy pojawiają się wśród ludzi. 
* * *

Odpoczynku, radości, relaksu i wielu miłych chwil
oraz

Wesołych Świąt!
Gleðileg jól!

Życzy Wasza świąteczna 

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM