,

Pogoda w Islandii [infografika]

poniedziałek, lutego 22, 2016

Pogoda islandzka, Islandia, Pani Dorcia, blog o Islandii, zima w Islandii

Jeśli wybierasz się za granicę na wycieczkę, to pierwszą rzeczą, jaką sprawdzasz w sieci jest... (wstaw odpowiednie).

Tu pewnie odpowiedziałeś "cena", bardzo słusznie, jednak wyznacznikiem kierunku podróży jest przede wszystkim pogoda, czyż nie? To od niej zależy, co spakujemy w walizkę - czy letnie buciki, czy coś cieplejszego, jakie kosmetyki, jakie gadżety podróżnicze... Ale nieważny jest sam cel wyjazdu, bo tak po prostu dziś pragnę zgłębić temat islandzkiej pogody, którą tak często nazywa się "depresyjną". Niesłusznie!

Klimat Islandii

Na klimat Islandii w ogromnej mierze wpływa ciepły prąd Golfsztrom (od południa) oraz zimny prąd arktyczny (Grenlandzki), co jest powodem dużej zmienności pogody. Nagły deszcz czy wichura w środku słonecznego dnia nikogo nie dziwi. W zachodnio-południowej części kraju występuje więcej opadów, niż na północy, dlatego mówi się o dwóch subklimatach.

Pani Dorcia, blog, panidorcia, Islandia, blog o Islandii, infografika, pogoda, islandzka pogoda, pogoda w Islandii

Islandzka pogoda - rozwinięcie infografiki

Na pierwszym miejscu wspominam o temperaturze i opadach, bo to są główne czynniki, które nas interesują. Na obu diagramach przedstawione dane są uśrednione dla danego miesiąca. Słupki podzieliłam kolorystycznie na cztery pory roku, mimo, że tak naprawdę w Islandii panuje po prostu "pora ciepła" i "pora zimna" z krótkimi okresami przejściowymi pomiędzy. 

Temperatura średnia *

Strasznie ubolewam nad faktem, że nigdzie nie mogłam znaleźć aktualnych danych na temat średniej temperatury powietrza w Islandii! Przewertowałam ze dwadzieścia różnych źródeł... Poniższe średnie pochodzą z okresu 1961-1990 dla Reykjaviku.
Pani Dorcia, blog, panidorcia, Islandia, blog o Islandii, temperatura w Islandii
Jak widać na diagramie, średnia amplituda temperatur jest niewielka. Zimy są łagodne, zaś lata chłodne, dlatego nie ma co się spodziewać wylegiwania na słońcu, czy siarczystych mrozów.

I właśnie za tym tęsknię najbardziej, gdy spędzam lato na Islandii! Bo ja kocham się opalać i wylegiwać na słońcu... Dlatego w tym roku planuję być w maju i czerwcu w Polsce, aby nadrobić słoneczne zaległości :)

Oficjalnie sezon ciepły trwa krótko - od 10 czerwca do 6 września, zaś sezon zimny jest dłuższy aż o dwa miesiące (!) - od 10 listopada do 3 kwietnia.

Do tej pory najwyższą odnotowaną temperaturą było 30,5 stopnia na wschodzie kraju w 1939 roku. zaś rekordowo zimno było w 1918 z wartością 38 stopni poniżej zera... Ta straszna zima jest znana jako "Great Frost Winter". Ludzie ledwo mogli ogrzać swoje pokryte darnią domostwa, wielu z nich chorowało, a kolejnej jesieni na skutek hiszpańskiej grypy w stolicy zmarło 258 mieszkańców... 

Islandzkie opady *

Islandzkie opady, diagram, Pani Dorcia, blog, panidorcia, Islandia, blog o Islandii
Przez opady rozumie się zarówno deszcz, jak i śnieg. Lato jest nieco bardziej suche, jednak prawdopodobieństwo przynajmniej mżawki wynosi około 70%
Za to zimą prószy przez pół sezonu... Ale śnieg nie zalega długo ze względu na częste dodatnie temperatury i deszcz.

Najzimniejszą partią kraju jest interior - bezludne wyżyny z wieloma pasmami górskimi, wulkanami, rzekami, lodowcami i polami lawowymi. Ta część jest zimą całkowicie niedostępna drogą lądową, zaś latem wstęp jest możliwy jedynie mając auto z napędem na cztery koła. Wszystko to ze względu na bezpieczeństwo. Tutaj często aż do czerwca zalega śnieg. Kraj uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych na Ziemi, jednak można się spotkać z kilkoma zagrożeniami (polecam przeczytać).

Długość dnia i nocy **

Mimo, że Islandia leży tuż pod kołem podbiegunowym, nie występują tutaj typowe dni i noce polarne. Latem słońce chowa się za horyzont, jednak noce są jasne - od maja do sierpnia, co jest rajem dla filmowców i fotografów, dla młodzieży, która może bawić się na licznych festiwalach, dla dzieci również jest to frajda. Zaś zimą następuje wielki odpoczynek i rozleniwienie, bo najkrótszy dzień w roku trwa nieco ponad 4 godziny!

Wschody i zachody słońca świetnie przedstawia grafika z weatherspark.com

W grudniu nietypowe dla mnie było, że na porannej zmianie do wschodu słońca czekałam aż do godziny 10 czy nawet 11! Zaś już po 15 zaczynało znów być ciemniej... Całe szczęście, że od tamtego czasu wszystko wraca do normalności :)
Islandia, wschód słońca, luty, zima, krajobraz, Pani Dorcia, blog o Islandii
Islandzkie wschody słońca w lutym

Szalony islandzki wiatr

Islandzki wiatr zebrał chyba wszystkie najgorsze obelgi świata pod swoim adresem. Potrafi być taki gwałtowny, silny, długotrwały i przenikliwie zimny... To on powoduje, że letni deszcz pada W POZIOMIE, że żadne drzewa nie mają szans wzrosnąć powyżej dwóch metrów (potulnie się kładą...), że nieraz latem trzeba nosić zimowe kurtki (tylko Polacy), że przesuwa auta i autobusy, że porywa namioty, że zrywa dachy, że wstrzymuje ruch na ulicach... Widzicie, jaki kochany?

Na You Tube można obejrzeć zabawny filmik o próbie walki z wiatrem :)


Takie są fakty. Może przedstawiają Islandię jako surowy i zimny kraj, ale nie ma jednej osoby, która by nie wspominała wyprawy tutaj z zachwytem. Nie ma! Każdy planuje wrócić po więcej. Bo wspaniałe krajobrazy (latem na cyplu Dyrholaey, zimą w dolinie Thjorsa i jesienią w Parku Thingvellir), bo nietypowe atrakcje (na przykład zimowe), bo można zobaczyć z bliska rzadkie zwierzęta (maskonury, islandzkie kuce, wieloryby...), bo zorza polarna jest celem życia...

Islandia oferuje mnóstwo, zanurzyć się w jej bogactwie i zakochać w różnorodności jest bardzo łatwo. Mimo, że kraj jest jednym z najdroższych w Europie, to ja znam świetny sposób na tanie poznanie tej kultury - po prostu tu pracuję! Jeśli jesteś zainteresowany, dołącz do stale powiększającego się grona polskiej mniejszości narodowej. Ostatnio pisałam o tym, jak i gdzie znaleźć pracę w islandzkim hotelu. Bo, że warto pracować tu w sezonie, chyba nie muszę dużo opowiadać? :)

Po więcej informacji zapraszam na mój profil fejsbukowy, zaś moją codzienność podejrzysz na Instagramie.

Pozdrawiam gorąco!

Pani Dorcia, blog, panidorcia, Islandia, blog o Islandii

Źródła, z których czerpałam wiedzę :)
* http://www.yr.no/place/Iceland/Capital_Region/Reykjavik/statistics.html
**http://weatherspark.com/averages/27562/Reykjavik-Capital-Region-Iceland

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM