, ,

Jökulsárlón ~ 8 rzeczy, których nie wiesz o Lagunie Lodowcowej

środa, kwietnia 06, 2016

Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
Jökulsárlón należy do absolutnego topu islandzkich topów atrakcji turystycznych, mimo znacznej odległości od stolicy - 372 kilometry. Warto pokonać tą trasę, bo jest naszpikowana przepięknymi krajobrazami i niesamowitymi atrakcjami, o czym jeszcze napiszę, a namiastkę ich wyjątkowości można znaleźć we wpisach:

Dziś zdradzę Wam kilka faktów, które mnie samą bardzo zaskoczyły, a które warto wiedzieć o Lagunie. Jeśli planujecie wyjazd do Islandii i jej objazd dookoła, to miejsce zobaczycie na pewno, bo leży tuż przy drodze. Jökulsárlón można umieścić na swojej trasie wycieczki nawet, gdy mamy do dyspozycji jedynie weekend :) Na jego zwiedzanie można poświęcić godzinę - jest czas na spacer wzdłuż brzegu Laguny, zrobienie zdjęć, a także na zwiedzenie plaży po drugiej stronie drogi. Gdy do dyspozycji jest więcej czasu, to polecam to wykorzystać. Nawet w dwie godziny na spokojnie pocieszymy oczy wspaniałym krajobrazem, "zapolujemy" na fokę, czy zjemy posiłek w tutejszej knajpce. 

Jökulsárlón - Laguna Lodowcowa

Laguna lodowcowa (ang. - Ice Lagoon, is. - Jökulsárlón) to jezioro polodowcowe, znajdujące się w południowo-wschodniej Islandii. Powstało na skutek topienia się największego w Europie lodowca Vatnajökull.

Mówiąc "Laguna Lodowcowa" ma się na myśli to jezioro, niedaleką plażę z bryłami lodowymi, rzekę Jökulsá i most na tej rzece oraz populację uroczych fok, których bliskie spotkanie daje ogrom radości (cieszyłam się jak mała dziewczynka:D).
Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii

8 rzeczy, których nie wiesz o Lagunie Lodowcowej

#1 ma dopiero 80 lat

Chociaż wydaje się, że istnieje od epoki lodowcowej... Nic bardziej mylnego. Jeszcze do lat 30-tych XIX wieku język lodowca Breiðamerkurjökull sięgał niemal do linii oceanu. Dzisiaj oddalony jest ponad o kilometr i wciąż się cofa, powiększając przy tym powierzchnię Laguny.

#2 szybko się powiększa

Zmiany klimatyczne spowodowały szybkie topnienie lodowca, a co za tym idzie, powiększanie się Laguny. Można mówić nawet o 300 metrach kwadratowych rocznie! Przy centrum informacyjnym (w którym można kupić pamiątki, rejs amfibią po Lagunie czy zjeść ciepły posiłek) ulokowane są tablice, na których widać ogromną różnicę między położeniem czoła lodowca obecnie i w 1980 roku. Pędzi jak szalony!
Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
Laguna Lodowcowa, Islandia, panidorcia, blog o Islandii

#3 najgłębsze islandzkie jezioro

Jökulsárlón przy swoich 18 kilometrach kwadratowych powierzchni może czyścić buty największemu z jezior (Þingvallavatn w Parku Þingvellir - 84 km kw.), jednak jego głębokość robi wrażenie - aż 248 metrów. Dla porównania - polska Hańcza ma jedyne 106 m głębokości.

#4 najkrótsza islandzka rzeka

Jökulsá jest najkrótszą rzeką na całej Islandii. Mimo marnej długości jednego kilometra, robi wrażenie ze względu na swoją szerokość i bardzo wartki nurt. Kilku śmiałków zarzucało tu wędki, jednak nic z tego. Podejrzane zanęty nie  ogłupią ryb, skupionych raczej na polujące na nie foki ;)
Jokulsa, rzeka, islandzka rzeka, Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, panidorcia, blog o Islandii
#5 najbardziej fotogeniczna plaża

Po drugiej stronie szosy mamy kolejną czarną plażę, na której znajdują się miliony różnorodnych kamyczków, ładnie wyrzeźbionych przez latami omywające je fale. Każdy bierze sobie co najmniej jeden okaz na pamiątkę, jednak jest to traktowane jako dewastacja przyrody i wywożenie dóbr naturalnych. Islandczycy mają hopla na punkcie natury, więc ostrzegam :)

Ta plaża jednak znacząco różni się od wielu innych podobnych! Nigdzie indziej nie znajdziecie tylu różnorodnych odłamków gór lodowych o przepięknym głębokim niebieskim odcieniu, przezroczystych jak szkło i czystych jak łza.

Plaża nazywa się Breiðamerkursandur i, co ciekawe, mało który przewodnik podaje tą nazwę. Może jest zbyt trudna do zapamiętania? Jak już wspominałam ostatnio w pojedynku polsko-islandzkim na powiedzonka, kocham tutejsze zlepki słowne, które tworzą abstrakcyjnie długie wyrazy. Ale tylko wystarczy podzielić wyraz na mniejsze części i od razu wpada do głowy: breiða - szeroki, rozprzestrzeniony, merkur - znaki, ślady, sandur - piasek. Breiðamerkursandur. Proste? :) 
bryła lodu, czarna plaża, Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec,, panidorcia, blog o Islandii
bryła lodu, czarna plaża, Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, panidorcia, blog o Islandii
bryła lodu, czarna plaża, Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, jezioro, ocean, plaża, panidorcia, blog o Islandii

#6 ma dwie mniejsze siostry

Jadąc dalej w kierunku zachodnim można zboczyć nieco z trasy i udać się nad dwie mniejsze laguny lodowcowe, może nie tak imponujące, ale również interesujące - Fjallsárlón oraz Breiðárlón. Polecam zobaczyć, jeśli się ma choćby godzinę wolnego czasu podczas objazdu Islandii :)

#7 idealna dla miłośników zwierząt

Zimową porą można z niedaleka podejrzeć życie kolonii fok, wylegującej się na pokrywie lodowej. Latem z kolei trzeba mieć już lornetkę, aparat z super zoomem lub skorzystać z oferty rejsu amfibią. Ponadto na Jökulsárlón stacjonują także dwa gatunki ptaków: rybitwy (Arctic tern) oraz wydrzyki (Arctic skua).

Można tu zauważyć ciekawe zależności łańcucha pokarmowego - gdy foki polują na pstrągi lub śledzie, muszą mieć na uwadze, że w tych rejonach czasami pojawiają się zabójcze orki.
foka, Jokulsa, rzeka, islandzka rzeka, Laguna Lodowcowa, Islandia, Ice Lagoon, Jokulsarlon, lodowiec, panidorcia, blog o Islandii

#8 stanowi świetne tło dla hollywoodzkich produkcji

Tutaj nakręcono kilka scen do aż dwóch części przygód Bonda (Zabójczy widok - 1985 oraz Śmierć nadejdzie jutro - 2002),  Batmana: Początek (2005), Beowulfa - Droga do sprawiedliwości (2005), a także jako Syberia w Larze Croft: Tomb Raider (2001).

Islandia oferuje wspaniałe tło dla wielu innych produkcji. W hotelu gościmy wiele ekip filmowych, zarówno tutejszych, jak i amerykańskich czy azjatyckich produkcji, a nawet bollywoodzkich! :D Najwyższy czas uaktualnić moją listę filmów kręconych na Islandii :)

Jeśli macie jakieś pytania, spostrzeżenia, zażalenia - dzielcie się nimi ze mną! Przepraszam też za nie do końca spójne fotografie - tym razem wykonywałam je nie tylko telefonem, ale także pożyczoną od koleżanki lustrzanką. Przekonałam się tylko do przymusu posiadania aparatu, aby robić zdjęcia bardzo dobrej jakości. I tuż po powrocie do Polski, czyli za 18 dni, dokonam zakupu jakiejś pięknej hybrydy :) Może polecicie coś tak szczególnie?

Pozdrawiam
lodowato :)

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM