,

Plan zwiedzania Islandii w weekend II - zobaczyć, co najważniejsze

wtorek, grudnia 27, 2016

Islandzki wodospad Svartifoss, Svartifoss, Czarny Wodospad, wodospad Islandia, islandzki wodospad, islandzkie atrakcje, islandzkie wodospady, zwiedzanie Islandii
Zwiedzenie Islandii w dwa dni to nie lada wyzwanie, ale jest możliwe do wykonania. Jeśli w podróży bardziej cenisz sobie dokładniejsze poznanie najpiękniejszych (najciekawszych) miejsc, to ten plan jest dla Ciebie. W każdym z nich spędź tyle czasu, ile potrzebujesz. Oczywiście jest też tak, że można w nich spędzić cały dzień. Jednak wtedy by potrzeba całego roku na zwiedzenie wyspy :) 

Wpis ten jest kolejnym z serii "Plan zwiedzania Islandii w weekend". Pierwszy z nich dotyczył zwiedzenia jak największej ilości atrakcji, zaś kolejny podsuwa pomysły na jak najtańsze zwiedzenie  Islandii w weekend.

Islandia w weekend - plan minimum

Plan minimum – tylko to, co najważniejsze + MAPA

Dzień 1.

Przylot na lotnisko Keflavik, które oddalone jest od stolicy niemal o 50 km, dlatego najlepszym wyjściem jest wypożyczenie auta w pobliżu lotniska. Pozwoli to na jak najszybszą realizację planu.

Park Narodowy Thingvellir - spacer wzdłuż szczeliny plus podziwianie panoramy parku z platformy widokowej, znajdującej się przy parkingu (od północnej strony jeziora). W tym właśnie miejscu spotykają się dwie płyty kontynentalne, co widać wyraźnie z punktu obserwacyjnego.
Park Thingvellir, Islandia, południowa Islandia, atrakcje Islandii, co zwiedzić w Islandii

Gejzery i wodospad Gullfoss oferują więcej, gdy się poświęci nieco czasu. Pole gejzerów świetnie wygląda ze wzgórza, które jest z północnej strony. Przy Gullfoss również znajduje się platforma widokowa, ale najwięcej emocji dostarczy bliski kontakt - gdy zejdziesz ścieżką w dół, ku kaskadom wody. (Nie próbuj tego zimą)

Wodospad Seljandsfoss i Gljufrabui  - tu można spędzić trochę więcej czasu, wejść do sklepu z pamiątkami i posilić się gorącą zupą za niewielką cenę, usiąść przy stoliku na świeżym powietrzu lub urządzić piknik na trawie z widokiem na kaskadę spadającej wody i wsłuchując się w jej kojący szum.

LUB
Wodospad Skógar - przy tym olbrzymie da się spędzić nawet cały dzień, jednak wystarczy wejść na górę wodospadu i urządzić sobie spacer, aby poczuć klimat 9-godzinowej trasy w głąb kraju (ścieżką zwaną Fimmvörðuháls).

Półwysep Dyrhólaey - osobiście polecam lepiej poznać skałę i wjechać na jej szczyt. Stamtąd można podziwiać świetne panoramy 360 stopni dookoła nas.
Półwysep Dyrholaey od wschodu, Islandia, Dyrholaey, atrakcje Islandii, południowa Islandia, zwiedzanie Islandii, zwiedzanie Islandii w weekend

Czarna plaża Reynisfjara - można się posilić w pobliskiej restauracji (dość wysokie ceny), a tą plażę trzeba zobaczyć ze względu na bazaltowe słupy, z których składa się wybrzeże.

LUB
Plaża w Viku, bo obie są dość podobne. W przypadku zapasu czasu polecam spacer również tutaj.

Nocleg w okolicy.Dzień 2.

Park Skaftafell i wodospad Svartifoss, gdzie można spędzić kilka godzin wykorzystując na spacer ku słynnemu wodospadowi (to zajmie około dwóch godzin), w tym miejscu można też wziąć prysznic i kupić pamiątki.

Laguna Lodowcowa Jökulsárlón - warto zajść również na plażę od południowej strony szosy nr 1. To tutaj zobaczyłam fokę z bliska, płynącą żwawo pod prąd. Na czarnej plaży znajduje się mnóstwo krystalicznie przejrzystych odłamków lodowca, co uplasowało miejsce na liście najpiękniejszych plaż na świecie.
Laguna Lodowcowa Jokulsarlon, islandzkie atrakcje, Islandia, zwiedzanie Islandii, co zwiedzić w Islandii, atrakcje Islandii

Reykjavik, gdy zostanie chwila czasu - spacer główną ulicą, zwiedzenie kościoła Hallgrimskirkja oraz hallu opery narodowej Harpa.

Lotnisko Keflavik - wylot do domu


Wszystkie islandzkie perełki już (z grubsza) zwiedzone, więc nadszedł czas na planowanie kolejnego, dłuższego wypadu :) Według podróżników optymalnym czasem na poznanie kraju jest dwa tygodnie. Nie uderzy nas to zbyt mocno po kieszeni (4-6 tys. złotych za osobę), a da się w tym czasie objechać wyspę dookoła.

Jak najtaniej zwiedzić Islandię? O tym będzie następny wpis z tej serii.

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące kwestii wyjazdu - zachęcam do zostawienia go poniżej w komentarzach lub w prywatnej wiadomości. Wszystkie bardzo lubię i odpisuję natychmiast! :) 


Ściskam ciepło!

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM