,

12 islandzkich miesięcy w zdjęciach. Cz. I ZIMA

środa, stycznia 11, 2017

islandzka zima, zima, atrakcje Islandii, co zwiedzic w Islandii, zwiedzanie Islandii

Słysząc "zima" chyba każdemu będzie się ona kojarzyła z polskim sezonem od grudnia do lutego, kiedy występują największe mrozy i opady śniegu. Podobnie jest również na Islandii, chociaż tak dużych mrozów się nie doświadczy, a poczucie zimna spotęguje jedynie silny wiatr (czasami wręcz wichura, która paraliżuje kraj).

Tak jak i w Polsce, zdarzą się niespodziewane opady śniegu w listopadzie i marcu, ale w Islandii jest coś jeszcze... Dziki, odludny, niezbadany głąb kraju. Kompletne pustkowie, gdzie całkowicie rządzi natura, a człowiek czuje się jedynie drobiną w skali całego świata. Teren jest całkowicie niedostępny od połowy września do połowy czerwca z powodu nieprzejezdnych dróg, często zalega na nich śnieg i są podtopione przez wezbrane rzeki. Temperatura tutaj jest też sporo niższa od zamieszkałych obrzeży wyspy.

islandzka zima, Islandia, południowa Islandia, zima w Islandii
islandzka zima, zima, atrakcje Islandii, co zwiedzic w Islandii, zwiedzanie Islandii
islandzka zima, zima w Islandii, Islandia, islandzki krajobrazislandzka farma zimą, zima w Islandii, Islandia, Islandia zdjęcia

Islandzka pogoda w zimie

Na zimę składają się właśnie grudzień, styczeń i luty, a średnia temperatura w tych miesiącach wynosi 1-2 stopnie C. Jeśli zdarzają się dni, w których słupki rtęci opadają poniżej zera, raczej nie jest to wartość mniejsza niż -8.

Islandzkie zimy znane są jako łagodne i wilgotne. Jednak można tu też zaznać arktycznego chłodu i ogromnych opadów śniegu, co skutkuje zamknięciem dróg, szkół, przerwami w dostawach prądu itp. Zazwyczaj nie trwa to długo, wiatr ustaje, śnieg się topi i wszystko wraca do dawnego rytmu.


Zimowe atrakcje Islandii

Każdy miłośnik sportów zimowych lub ekstremalnych poczuje się tu jak w raju :) Oprócz atrakcji naturalnych, jak zorza polarna czy kąpiel w gorących źródłach można zwiedzić jaskinie wydrążone w lodowcu (zmieniające się każdego dnia!) lub przejechać w psim zaprzęgu. Możliwości jest mnóstwo i ogranicza nas jedynie budżet oraz dany czas. Najlepsze zimowe atrakcje Islandii opisałam bardzo szczegółowo rok temu.

islandzka zima, zima w Islandii, Islandia, Islandia zdjęcia
zima w Islandii, Islandia, islandzka zima, Islandia zdjęcia
Vik, islandzka zima, zima, atrakcje Islandii, co zwiedzic w Islandii, zwiedzanie Islandii
islandzka zima, zima, atrakcje Islandii, co zwiedzic w Islandii, zwiedzanie Islandii

Najlepsze zimowe wpisy o Islandii

Czy to lato, czy zima, wyjeżdżając na wyspę trzeba być ubranym w ciepłą kurtkę i odpowiednie obuwie. Wiadomo, że jednak zimowe warunki są trudniejsze od letnich, dlatego czapki, rękawice, szaliki, rozgrzewacze do rąk i stóp są niezbędne dla komfortowego podróżowania.

Kto ma w planach taką zimową wycieczkę, nie tylko do Islandii? Jakie przedmioty uważasz za absolutnie niezbędne? 


Ściskam!

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM