, ,

Praca w Islandii - wszystkie portale internetowe, jakie znam

poniedziałek, stycznia 23, 2017

islandzki krajobraz, praca w Islandii
Pracy w Islandii można szukać na wiele sposobów. Poprzez znajomych, agencje pracy, przez ogłoszenia w internecie, grupy na Fb i fora, bezpośrednio na stronach pracodawców, a także osobiście dostarczając CV do firm lub agencji.

Najbardziej skuteczny sposób poszukiwania pracy zależy od naszych oczekiwań, czy jest to praca sezonowa na krótki czas, czy może na dłużej, a może na zawsze. Może mamy niskie oczekiwania i słabą znajomość angielskiego, a może właśnie jesteśmy specjalistą w jakiejś dziedzinie i dobrze władamy angielskim oraz uczymy się już islandzkiego.

Jeśli nie mamy większych wymagań, piszmy maile do potencjalnych pracodawców z Polski. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest na wyspie ogromne. Da się znaleźć coś na dwa miesiące, bez angielskiego, bez doświadczenia, chociaż to są pewne utrudnienia. Warto chociażby rozumieć co się do nas mówi.

Podobnie jeśli jesteśmy wyspecjalizowani w konkretnej dziedzinie, to możemy się ubiegać o pracę przez internet. Osobiście się przekonałam, że na wyspie brakuje takich fachowców jak informatycy, elektrycy, budowlańcy. Jeśli do tego w miarę dobrze władasz angielskim, praca jest Twoja:) Islandczycy mają bardzo (ale to bardzo) specyficzny stosunek do obowiązków, nigdzie im się nie śpieszy, przez co każda choćby drobna naprawa ciągnie się w nieskończoność...

I tu oczywiście wiadomo, że najłatwiej jest zostać zatrudnionym, gdy się jest już w Islandii, mając gdzie mieszkać, mając nr podatkowy kennitala, jeżdżąc od miejsca na miejsce i zostawiając swoje aplikacje. Ale nie polecam jechać w ciemno, bez mieszkania i grosza w kieszeni. Przeciętny koszt życia na jedną osobę to jakieś 2-3 tys. złotych.

Poniżej znajdziesz wykaz miejsc w sieci, gdzie można znaleźć pracę w Islandii na odległość. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku prac sezonowych, ale nie zawsze.

Strony z ogłoszeniami

alfred.is – strona z ogłoszeniami o pracę w języku islandzkim. Możemy wyszukiwać interesujące nas anonse poprzez branże lub konkretnych pracodawców.
Ściągawka: heim – dom (czyli strona główna), störf - praca, appið - aplikacja, fyrirtæki - firma (o nas), aðstoð - wsparcie (pomoc)

storf.is – już na stronie głównej mamy do wyboru aktualne ogłoszenia, głównie w języku islandzkim. Możemy przeglądać oferty według branż oraz stworzyć własny profil, dodając do tego własne cv (ferilskrá)

job.visir.is – portal z wieloma aktualnymi anonsami, również grupowanymi według branży. Portal występuje również w j. polskim, jednak branże i ogłoszenia są nadal po islandzku.

mbl.isislandzki portal informacyjny z dość często aktualizowaną zakładką atvinna (praca)

starfatorg.is – portal dla bardziej ambitnych osób, które mierzą wyżej niż produkcja i turystyka. Można tu znaleźć oferty ze szkół, szpitali, biur rachunkowych itp. Jednak wymagane jest wykształcenie kierunkowe i znajomość islandzkiego.

vinnumalastofnun.is - dużo aktualnych ogłoszeń pracy na stronie islandzkiego urzędu pracy

atvinna.is - dość rzadko aktualizowana islandzka strona, ale warto śledzić.

capacent.is - islandzkie ogłoszenia oferowane przez firmę konsultingową.

veitingageirinn.is - po islandzku z branży gastronomicznej.

Portale miejskie: 

reykjavik.is – oferty pracy w stolicy, jednak również bardziej zaawansowane.

akureyri.is

kopavogur.is

mosfellsbaer.is

islandzka śnieżyca, praca w Islandii, zima w Islandii, Islandia, praca Islandia

Strony na Facebooku

polska grupa praca – Islandia
grupa angielska Away from Home - Working in Iceland
grupa angielsko-islandzka Störf í ferðaþjónustu dotycząca ofert pracy w turystyce
kolejna grupa angielsko-islandzka Störf í boði
i kolejna Atvinnuleit / okkur vantar vinnu /Atvinnuauglýsingar

Istnieje też strona na Facebooku, na której można znaleźć linki do aktualnych ogłoszeń o pracy w islandzkich firmach: pracuj.isPrzeważająca większość z tych anonsów jest napisana w języku islandzkim, dlatego jeśli go nie znasz, a chcesz sobie przetłumaczyć za pomocą translatora Google – najlepiej tłumacz na język angielski… Islandzki ma zupełnie inną składnię od polskiego, więc z tłumaczeń bezpośrednich wychodzą naprawdę dziwne rzeczy… Chyba, że ogłoszenie zawiera krótkie zdania.

Pozostałe miejsca

elja.is– pośrednik pracy, u którego trzeba się zarejestrować, on wypłaca wynagrodzenie i pilnuje dokumentacji, od czego oczywiście odlicza sobie część pensji.

Eures działa na zasadzie Urzędu Pracy. Jeśli chodzi o pracę w Islandii, to znów większość ogłoszeń jest w języku islandzkim.

Koło ratunkowe

A co, jeśli bardzo słabo znamy angielski? Lub w ogóle? Albo chcemy znaleźć pracę od razu z zakwaterowaniem? Ostatnia opcja jest najbardziej rozsądna, bo samo znalezienie lokum jest dużo trudniejsze od dostania pracy na wyspie. 

Pisałam już wcześniej o pracy w hotelu - większość hotelarzy oferuje od razu mieszkanie oraz wyżywienie, należy o to zapytać w czasie rekrutacji. Pisałam też szczegółowo o pracy w przedsiębiorstwie mięsnym SS

Wiele osób chwali sobie firmy obsługujące krajowe lotnisko i jest to bardzo popularne miejsce pracy na pierwszy raz. Warto sprawdzić na igs.is (ogłoszenia islandzkie), warto też zostawić aplikację na stronie airportassociates.com

Na portalu firmy usługowej ISS (głównie sprzątanie biurowców) znajdziemy adres mailowy, gdzie warto wysłać dokumenty, nie jest wymagana dobra znajomość angielskiego. Podobna branża: hreint.is.

Jeśli chodzi o pracodawców bezpośrednio, to wiele osób chwali United Silicon oraz stołeczny Hotel Grand

Mam nadzieję, że wyczerpałam wątek. Jeśli masz jakieś pytania lub więcej informacji na ten temat, daj znać! :)

Ściskam!

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM