, , ,

20 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz zwiedzać Islandię

sobota, lutego 25, 2017

islandzka droga, Islandia, zwiedzanie Islandii, blog o Islandii, atrakcje Islandii
Islandia jest odludnym krajem, nie ma tu kolei ani gęstej siatki połączeń autobusowych. Pogoda trochę utrudnia poleganie na autostopie, dlatego zawsze i wszędzie do zwiedzania Islandii polecam wynajęcie auta. Większość wskazówek będzie dotyczyła zwiedzania wyspy wynajętym autem.

 1. Do planowania trasy użyj zwykłej aplikacji Google Maps. Oznacz gwiazdką każde miejsce, do którego zamierzasz dotrzeć, każdą atrakcję.
 2. Następnie pobierz tą mapkę, aby działała poza zasięgiem wifi, a pomoże Ci bez problemów dotrzeć do każdego miejsca.
 3. Aktualizować mapkę lub znaleźć jakiekolwiek inne informacje ułatwi wiele punktów z darmowym wifi. Znajdziesz je m.in. na lotnisku Keflavik, na stacjach paliw N1, Olis, Orkan, Shell, w KFC, w wielu kafejkach i restauracjach.
 4. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie być offline w drodze, to dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie karty SIM sieci NOVA. Mają bardzo atrakcyjne oferty na start i dobre pakiety, które można uruchomić online.
 5. Zapoznaj się z zasadami drogowymi, panującymi w Islandii. Występuje tu sporo innych znaków niż w Polsce, a napisy są po islandzku. 
  islandzka droga, Islandia, zwiedzanie Islandii, blog o Islandii, atrakcje Islandii
 6. Wszystkie ważne informacje dla kierowców znajdziesz na oficjalnych portalach dotyczących bezpieczeństwa drogowego: safetravel.is oraz road.is.
 7. Aby zatankować auto, musisz kupić na stacji kartę przedpłaconą i dopiero z tą kartą zatankujesz auto. Jeśli nie zużyjesz całej kwoty, możesz dostać jej zwrot na stacji lub wykorzystać przy następnym tankowaniu.
 8. Do płatności na wyspie wystarczy karta bankowa, nie musisz martwić się o wymianę gotówki. Chociaż oczywiście dobrze mieć przy sobie trochę euro, które można wymienić na lotnisku lub w stolicy.
 9. Zawsze miej zatankowane do pełna, zwłaszcza, gdy widzisz, że następna miejscowość będzie za 200 km. Stacje potrafią znajdować się w bardzo dużej odległości od siebie.
 10. Aby nie nudzić się w aucie, weź własną muzykę. Zasięg radia na wyspie jest bardzo mały. Może Ci się trafić auto bez opcji odtwarzania z Bluetooth. Polecam wcześniej wypytać o to w wypożyczalni.
  islandzka droga, Islandia, zwiedzanie Islandii, blog o Islandii, atrakcje Islandii
 11. Przestrzegaj przepisów drogowych, szczególnie dotyczących prędkości. Mandaty są naprawdę wysokie!
 12. Niemal każdy Islandczyk bardzo dobrze mówi po angielsku, więc można sobie poradzić nawet z podstawami języka.
 13. Darmową kawę można dostać w wielu miejscach na Islandii, np. na niektórych stacjach paliw, w banku, w urzędach. Jeszcze więcej placówek oferuje dolewkę w cenie (około 200-300 koron). Islandczycy kochają kawę!
 14. Weź ze sobą termoaktywną bieliznę, wodo- i wiatroszczelną kurtkę, kilka par bielizny i ręcznik szybkoschnący. Ulewa może Cię nieraz zaskoczyć.
 15. Najtańsze jedzenie znajdziesz w sieci sklepów Bonus (żółte sklepy z brzydką świnią zamiast wesołej biedronki), a na ciepło to oczywiście fast food w budkach i na stacjach paliw (do 1000 kr za posiłek). Pamiętaj, że większość sklepów ma krótkie czasy otwarcie, zwłaszcza zimą.  Podobnie sklep monopolowy.
 16. Jest bardzo łatwo spotkać zwierzęta na łonie natury. Konie i owce chodzą samopas po całej wyspie (za ogrodzeniami), renifery można spotkać na odludnym wschodzie, foki na Lagunie Lodowcowej, maskonury na klifach (głównie DyrholaeyVikLatrabjarg), zaś wieloryby można oglądać w Husaviku i w stolicy.
  islandzkie konie, islandzka droga, Islandia, zwiedzanie Islandii, blog o Islandii, atrakcje Islandii
 17. Woda do picia jest świetnej jakości z kranu, można także się napić za darmo na stacjach paliw i wielu knajpkach.
 18. Jeśli zobaczysz znak atrakcji turystycznej, to warto tam zajechać.
 19. Aby oszczędzić na noclegach weź własny śpiwór, śpij w aucie lub w camperze, na kempingu lub skorzystaj z couchsurfingu.
 20. Islandzkie słońce, jeśli już świeci, to jest bardzo intensywne i mocno razi w oczy. Weź dobre okulary z filtrem.
Kurs korony na luty 2017 wynosi 3,75 za 100 kr.

W temacie porad wyjazdowych powstało już kilka wpisów, do których przeczytania zachęcam! 

Czy jest coś jeszcze, co chcesz wiedzieć? Chętnie pomogę!

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM