,

12 islandzkich miesięcy w zdjęciach. Cz. II WIOSNA

wtorek, marca 14, 2017

basen Seljavallalaug, basen, dziki basen, islandzki basen, gorące źródła Islandia

Sprawa pór roku w Islandii została wyjaśniona już wcześniej w wielu wpisach, m.in. o islandzkiej pogodzie. Mówi się, że rok na Islandii dzieli się na dwie pory: ciepłą i zimną. Analizując temperatury można jeszcze dodać pory pośrednie, właśnie jakby wiosna i jesień. Ale nie jest to wcale takie oczywiste,

Na potrzeby serii "12 islandzkich miesięcy w zdjęciach" podzieliłam rok na 4 równe części, jak to mamy w Polsce. I tak wiosnę zaczynamy w marcu, a kończymy w maju. Sami zobaczycie, jaka jest różnica :)

Islandzka pogoda wiosną

Marzec wciąż jeszcze należy do sezonu zimnego, dlatego można się spodziewać mrozu i opadów śniegu. Średnia temperatura wynosi około 0 stopni, więc plany biwakowe lepiej przełożyć na maj :) Za to w kwietniu i maju już w pełni można mówić o wiośnie, jaką znamy z naszej ojczyzny. To znaczy: prawie, bo nie zobaczymy tu obrastających w liście lasów i zakwitających łąk... Za to trawa zaczyna zielenieć i brudno-żółty krajobraz będzie teraz soczyście zielony! Aż po sam horyzont!
Dni też będą coraz dłuższe, bo w kwietniu zaczynają się białe noce, trwające aż do końca sierpnia.

Laguna Lodowcowa, Jokulsarlon, islandzkie jezioro, Islandia, atrakcje Islandii
widok z Dyrholaey, Dyrholaey, cypel Dyrholaey, wybrzeże Islandii, islandzka plaża
wodospad Svartifoss, Svartifoss, islandzki wodospad, Islandia, atrakcje Islandii
islandzki krajobraz, Islandia, Islandia wiosną, wiosna w Islandii

Islandzkie atrakcje wiosną

Marzec jest dość ryzykownym miesiącem na zwiedzanie, bo w sumie to nie wiadomo, czego można się spodziewać... Na pewno w wielu miejscach będzie zalegał jeszcze śnieg, np. przy Lagunie Lodowcowej, w głębi kraju (tu aż do połowy czerwca) czy na północy. Ale powinno być już coraz łagodniej i cieplej.

plaża w Viku, miasteczko Vik, islandzkie miasteczko, Islandia
panorama Viku, miasteczko Vik, islandzkie miasteczko, Islandia
islandzkie owce, Islandia, zwierzęta Islandii
islandzki parking, parking w Islandii, Islandia

W kwietniu i maju za to można już spokojnie planować zwiedzanie, cała droga nr 1 będzie przejezdna. Jednak należy pamiętać, że głąb kraju będzie zamknięty i słynne szlaki górskie również (sezon w Landmannalaugar i Thorsmork zaczyna się od czerwca i kończy we wrześniu).

Poza tym można robić wszystko :) Oglądać wieloryby, imprezować w Reykjaviku, zanurkować między kontynentami, przespacerować się po wulkanicznej wysepce, połowić ogromne pstrągi, zobaczyć renifera z dość bliska, poleżeć na czarnej plaży,  przejechać się na islandzkim kucu, wymoczyć stare kości w gorącej rzece w górach i wiele wiele innych rzeczy które oferuje Islandia!

plaża w Viku, Vik, czarna plaża, islandzka plaża, atrakcje Islandii, Islandia
Vik, islandzkie miasteczko, Islandia

I tym co oferuje wiosna (lub jesień) w Islandii są niższe ceny niż w pełni sezonu! Noclegi, wynajem auta, ubrania czy nawet żywność - to wszystko drożeje od czerwca. Dlatego jest to jeden z poważnych argumentów, aby na Islandię przyjechać właśnie wiosną.

Przekonałam? :)

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM