,

Polskie vlogi o tematyce islandzkiej - fenomen You Tube'a

niedziela, maja 14, 2017

islandzki krajobraz, Islandia, lato w Islandii

Internety ewoluują. To widać na przestrzeni każdych kilku lat. Jako nastolatkowie mieliśmy swojego prywatnego słodkiego blogaska z hasłem, konto na Gadu-Gadu z opisem zawsze dotyczącym Pewnej Konkretnej Osoby, która często w swoim opisie nam odpowiadała (jak dojrzale<3), konto na Fotce lub Gronie... Później Nasza-Klasa i nadeszła era Facebooka, dalej Snapchat, Instagram i może inne rzeczy, o których już nie wiem, że są modne, bo jestem już za stara? ;)

Wiem za to, że teraźniejszość i przyszłość należy do You Tube'a! Ludzie wprost kochają oglądać filmiki. Komu by się chciało czytać? Lepiej popatrzeć na kolorowe obrazki, posłuchać żywych ludzi.

W ostatnim czasie dużo myślałam o założeniu własnego kanału, jednak czuję, że to by był skok na głęboką wodę, a nie chcę zaczynać 'byle jak'. Zauważyłam, że w komentarzach pod filmami na YT łatwiej idzie ludziom krytykowanie innych, a każdy negatywny komentarz bym głęboko przeżywała. Tu dochodzi jeszcze umiejętność montażu (nie ścierpię bylejakości) oraz wiele więcej godzin pracy niż nad tekstami blogowymi... Więc zostawię to na przyszłość.

A tymczasem głos oddam bardziej doświadczonym vlogerom. Poniżej zestawienie kanałów, które w części lub całkowicie poświęcone są Islandii. Zacznę od tych najbardziej znanych twórców.

Niestety, niektórych z nich nie jestem w stanie nawet obejrzeć do końca, tak mi nie pasuje ich styl, twarz lub sposób wymowy... Dlatego na liście znajdą się po prostu wszyscy twórcy, którzy mają coś do przekazania dla swojego grona odbiorców :)

islandzki krajobraz, Islandia, lato w Islandii


557 700 subów i ponad 100 mln wyświetleń

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców internetowych od wielu lat. Prowadzi kilka kanałów, ale o wspólnym profilu - nazwałabym je "komiczno-edukacyjne". Od trzech lat mieszka w Japonii, gdzie prowadzi firmę, ale przede wszystkim skupia się na codziennym publikowaniu video na swoich kanałach.

Piękny to on nie jest, ale ma gadane i wydaje się naturalny, więc ludzie go lubią. Jak namówić ludzi, aby dawali Ci kasę "za nic"? I to 16 tysięcy miesięcznie? Otóż właśnie, codziennie publikować video i obiecać w zamian dużo korzyści. Gonciarz jest liderem na Patronite - portalu, gdzie ludzie wpłacają dowolne kwoty na swojego idola. Stąd właśnie Krzysiek zdobył fundusze na podróż po Grenlandii i Islandii! Seria wyszła świetnie, z przyjemnością się to oglądało. Ach, zazdrość!

Gonciarz na Islandii pokazał kilka najfajniejszych atrakcji, spotkał się z mieszkańcami, podzielił się swoimi doświadczeniami. I to wszystko na naprawdę wysokim poziomie montażu, ze spójnością i pomysłem. I to jego nieoczywiste poczucie humoru... ;)


1 271 subskrypcji , 130 000 wyświetleń 

Justyna mieszka z mężem i dwoma synami na Islandii. Tematyka kanału to ogólnie mówiąc lifestyle, czyli nie bezpośrednio o Islandii, a w sumie o wszystkim, co kobiecie tylko może przyjść do głowy :)


914 subskrypcji, prawie 72 000 wyświetleń 

ORAZ 


996 subskrypcji, ponad 233 000 wyświetleń 

Nie jestem pewna, ale to chyba Diana tutaj wszystkim kieruje, dziewczyna aż kipi energią! Dziewczyna prowadzi aż trzy blogi i trzy kanały na YT (w tym jeden o nauce j. japońskiego). Śpiewa, tańczy, podróżuje, a w Islandii mieszka i pracuje dopiero 9 miesięcy, a już wydaje się być specjalistką od vlogowania z Islandii. W kwietniu założyła bloga o Islandii icedream.is, na którym już znajduje się kilka wartościowych wpisów! Będzie co polecać :)

Na kanale mówi trochę zbyt dużo, więc jest on bardziej do słuchania w drodze, niż aby usiąść do filmu z popcornem. Ale podziwiam, bo skąd można czerpać tyle energii i pomysłów na tak wiele projektów!

Michalina Okręglicka - "Michalina na Islandii"

950 subów, 85 400 wyświetleń

Michalinę odkryłam dość niedawno, najpierw na Facebooku, a dopiero później przypadkiem znalazłam jej kanał na YT, a i tak nie byłam pewna, czy to ta sama osoba! Oba profile różnią się tematyką i grupą docelową (Fb - fotografia, język angielski; YT - porady i ciekawostki dla Polaków), ale uważam, że mimo wszystko powinny jasno sugerować że TAK uzdolniony fotograf ma swój kanał video! Jej zdjęcia są cudowne :)

Kanał YT jest pełen bardzo przydatnych filmików o życiu w Islandii, o cenach, trudnościach, czy też spraw związanych z urzędami. Na przykład jak sprowadzić i zarejestrować auto, jak się rozliczać z urzędem celnym, jak szukać pracy i wiele innych.

Razem z mężem Piotrem osiedlili się tu jesienią 2014 i od tamtego czasu pracują w sektorze turystycznym, który jest bardzo rozwinięty na wyspie. Zmienili auto, awansowali, uczą się języka i bardzo chwalą sobie życie w Islandii, o czym opowiadają na vlogu. Autentyczni, sympatyczni ludzie, miło się ogląda i słucha!


731 subskrypcji, ponad 216 338 wyświetleń 

Bardzo często vloguje, dzięki temu ma stałe grono widzów. Ma w swoim dorobku aż 460 filmów i nie wygląda na to, że zamierza przestać ;)

Niestety, nie powiem, o czym mówi, bo nie dam rady tego słuchać. A serio tak bardzo bym chciała, bo wydaje się ciekawe!


336 subskrypcji, ponad 10 000 wyświetleń

Bardzo charakterystyczny gość. Ale mam wrażenie, że im ktoś mniej się przejmuje swoim wizerunkiem (który "powinien" być dopicowany w każdym calu), tym ma większe szanse na sławę :D Nagrał tylko 3 filmy, z czego jedynie dwa na temat Islandii, ale wydają mi się one bardzo ciekawe i warte polecenia! Jeśli utrzyma dotychczasowy poziom, wróżę mu dużą oglądalność.48 subskrypcji, ponad 900 wyświetleń 

Coś dla nieco młodszych użytkowników You Tube'a. Świeży, 3-miesięczny kanał, prowadzony przez 14-latka, który zamieszkał z rodzicami na Islandii, uczęszcza do islandzkiej szkoły i opowiada o swojej codzienności. Myślę, że ma duży potencjał się rozwinąć.

Warto zobaczyć też 


31 070 subskrypcji, ponad 2,7 mln wyświetleń 

Na kanale znajduje się 6 filmików na temat Islandii. Biorąc pod uwagę zdolności i rozmach Karola Lewandowskiego (szefa ekipy BPŚ), sześć filmów wydaje mi się bardzo małą ilością! Ale polecam, bo wideo jest bardzo dobrej jakości, a materiały pozwalają dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy o kraju i to w kilka minut :)


Na You Tube znajdziemy też mnóstwo filmików od ludzi, którzy z Islandią się spotkali w czasie pobytu. Ale to już nie ten temat. Zauważam pewne braki w poruszanej tematyce i stylach nagrywania. Tak, zdecydowanie brakuje tu mnie! :) Ale zostawię to na przyszłość.

Może o kimś zapomniałam w tym zestawieniu? Też myślisz, że przekaz video jest łatwiejszy od formy pisanej? O czy są takie kanały YT, które śledzisz na bieżąco?

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM