,

Z dzieckiem na Islandię, czyli 30 super atrakcji dla rodzin

piątek, października 20, 2017


Co robić z dzieckiem na Islandii? Przecież tu jest tak zimno i ciemno, strasznie. Mówi się o trollach, wybuchach wulkanów, a nawet trzęsieniach ziemi... Hm czy aby na pewno Islandia to dobre miejsce dla dzieci? Przecież tutaj żadne się nie rodzą, a jeśli już, to na pewno są wywożone w jakieś bardziej sprzyjające miejsca i wracają po osiągnięciu pełnoletności... 

Żartowałam! Islandia to idealne miejsce dla dzieci! Jest jak ogromny plac zabaw. Gdzie się nie obejrzymy, tam będzie coś interesującego. Ponadto Islandia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Znikomy współczynnik przestępczości, izolacja od kontynentu, pozytywny wizerunek służb mundurowych. Zobacz tylko, jaki fajny profil na Instagramie ma tutejsza policja Lögreglan á höfuðborgarsvæðinu (tak, policja to te dziwaczne słowo Lögreglan...).

Najlepsze jest to, że tak naprawdę wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne, tylko zależy do jakiego wieku. Za to niestety nadrobić muszą dorośli. Ale spokojnie, wymieniłam również darmowe aktywności, którymi można wypełnić dobry tydzień pobytu w kraju.

Jeżeli nie macie ochoty szukać lotów, hoteli i robić planu wycieczki, to wszystko za Was zrobi operator podróży, na przykład ITAKA (mam z nimi dobre doświadczenia po wycieczce do Grecji, było super!).

 Bezpłatne aktywności dla dzieci w Islandii

1. Spacer po ogrodach botanicznych, które w okresie świątecznym porażają swoją wspaniałością (tak są dekorowane), a w pozostałych miesiącach przyciągają kompozycjami roślin, drzew, krzewów, stawami oraz licznym ptactwem.

2. Nad Laguną Lodowcową Jökulsárlón na pewno uda się wam wypatrzyć stadko fok. A nawet jeśli nie, to przecież i tak ogromne wrażenie na wszystkich zrobi czarna plaża z wielkimi kawałkami lodowca.

3. W ostatni weekend czerwca odbywa się pokaz kwiatów w miasteczku geotermalnym Hveragerði (zwanym także rozkwitającym miastem). Ogromną atrakcją dla dzieci jest możliwość ugotowania jajek w gorących źródłach oraz podejrzenie jak się tu gotuje, bo lokalna restauracja używa mocy źródeł. Można też spróbować chleba pieczonego za pomocą ciepła ze źródeł.

4. Od końca sierpnia do początku kwietnia można na Islandii zaobserwować zorzę polarną. Jest ona celem chyba każdej zimowej wyprawy na wyspę. Czasami zdarza się, że nie zauważymy jej przez cały tydzień, a niektórym się poszczęści i będą ją spotykać codziennie. Całe szczęście, że na vedur.is jest prognoza dla widoczności zorzy każdego dnia - warto ją śledzić.

5. Wymęczonych podróżników na pewno ucieszy kąpiel w ciepłych źródłach, np. dzikim basenie Seljavallalaug lub gorącej rzece niedaleko mojego ukochanego Hveragerði.

6. Wejdźcie na górę w Viku w poszukiwaniu uroczych maskonurów, maskotek kraju. Najczęściej pojawiają się tu przed zachodem słońca, ale trzeba uważać i być cicho, inaczej się spłoszą.

7. Zorganizujcie berka na najpiękniejszych islandzkich plażach: Breiðamerkursandur (przy Lagunie Lodowcowej), Reynisfjara (niedaleko Viku), Sandvík i Búðir (w okolicy stolicy), Breiðavík i Rauðasandur (na obszarze Fiordów Zachodnich).

8. We wrześniu możecie razem uczestniczyć w spędzie owiec zwanym Réttir. Jest to wielkie coroczne wydarzenie, w które zaangażowani są wszyscy farmerzy i ich rodzina, sąsiedzi. Owce, po całym lecie spędzonym samopas, są zganiane z gór do zagród, gdzie są segregowane i trafiają do swoich właścicieli.

9. Można też zabrać dzieci do typowo islandzkiej farmy (np. Stóra-Ásgeirsá w płn-zach części kraju), gdzie mogą zobaczyć na własne oczy, jak wygląda pielęgnacja różnych zwierząt (kóz, owiec, kucy, świnek, kur…).

Bezpłatne atrakcje w Reykjaviku

10. Bardzo polecam zrelaksować się na podgrzewanej plaży w zatoce Nauthólsvík, gdzie można się wymoczyć w dwóch hot tubach lub popływać w wydzielonej mini zatoczce, gdzie woda miesza się z oceaniczną, ale jest sporo od niej cieplejsza.

11. Idźcie na spacer wzdłuż brzegów stawu miejskiego Tjörnin. Może uda się zaprzyjaźnić z tutejszymi kaczkami, gęsiami i łabędziami?

12. Spróbujcie razem wejść na górę Esja, z której rozpościera się wspaniały widok na Reykjavik.

13. Zorganizujcie piknik na łonie przyrody w parku przy rzece Elliðaá – można tu podejrzeć wędkarzy łowiących wielkie łososie, wsłuchać się w szum wielu niewielkich wodospadów, spróbować złapać dzikiego królika, spotkać różne islandzkie ptaki, przejść wszystkie tutejsze zawiłe ścieżki…

Płatne aktywności

14. Idźcie na basen – jeden z wielu, bo na Islandii basen jest w każdej większej miejscowości. Lágafellslaug w miejscowości Mosfellsbær został określony jako najlepszy basen dla dzieci w Islandii ze względu na ogromną ilość atrakcji i kwestię bezpieczeństwa. Wysoko w rankingach jest też Sundlaug w Kópavogur (również niedaleko stolicy).

15. Przejdźcie się dookoła wodospadu Seljandsfoss, tylko pamiętajcie o wodoodpornym płaszczu, inaczej przemokniecie do suchej nitki! Sama atrakcja jest bezpłatna, jednak wjazd na parking kosztuje kilkaset koron.

16. Możecie też odwiedzić liczne muzea, np. Skogar Museum (ludowe oraz transportu), kolekcja kamieni Petry (Stöðvarfjörður - wschodnia Islandia), wielorybie muzeum w Husaviku, osadnictwa w Borgarnes, skansen w Glaumbær, "akwarium" na Heimaey...

17. Przy okazji zwiedzania gejzerów i wodospadu Gullfoss, wstąpcie do Zoo Małych Zwierzątek Slakki. Te słodkie bobasy rozczulą każdego.

Płatne atrakcje w Reykjaviku

18. Dzieciakom na pewno spodoba się Skansen Árbæjarsafn, który pokazuje jak żyli dawni mieszkańcy Reykjaviku (są tu oryginalne domy pokryte torfem!). Dużą atrakcją dla dzieci będą obecne tu zwierzęta gospodarskie. Wśród wielu innych atrakcji w stolicy dostępne są także: Muzeum Wikingów, Muzeum Narodowe, Muzeum Wieloryba, Muzeum Założycielskie…

19. Jeśli Islandia, to nie obejdzie się bez przejażdżki na islandzkich kucach, które są bardzo łagodne i wygodne ;) Idealne stworzenia dla dzieci.


20. Dlaczego by nie wypłynąć na poszukiwanie wielorybów? Przy okazji podejrzymy morskie ptaki, a może uda się też dojrzeć inne wyspy z oddali?

21. Park linowy Adrenalin dostępny jest dla wszystkich! Różne poziomy trudności we wspaniałej scenerii.

22. Zabierzcie dzieciaki na lekcję strzelania z łuku. Okaże się, kto ma lepszy cel J

23. Trochę sportu i zabawy: można też zwiedzić stolicę z siodełka roweru lub za pomocą elektrycznej deskorolki. Trzeba iść z duchem czasu :)

24. Skorzystajcie z bogatej oferty escape roomów (escape room to pokój tematyczny, w którym zamknięta grupka ludzi rozwiązuje zagadki, aby się z niego wydostać). Jest to świetna zabawa dla całej rodziny!

25. W czasie naprawdę złej pogody można zabrać dzieciaki do centrum rozrywki Smáratívolí, gdzie są różne gry i zabawy, wielka huśtawka, trampoliny itd. 

26. W Family Park &Zoo przekonacie się na własne oczy jak odbywa się karmienie reniferów, fok, lisów polarnych i wielu innych islandzkich zwierząt. Jest też możliwość obejrzenia wystawy gadów, płazów i owadów, szaleństw w małpim gaju czy w mini wesołym miasteczku…

27. Koniecznie też trzeba wyszaleć się na islandzkim basenie (np. najpopularniejszym w stolicy Laugardalslaug z wieloma zjeżdżalniami i innymi atrakcjami).

28. W Starym Porcie można wypożyczyć wędki – niech dzieciaki poczują się jak prawdziwi islandzcy rybacy ;)

29. Podziwiać panoramę miasta z wieży kościoła Hallgrímskirkja

30. … a po tym iść na pyszne lody do pobliskiego Paradís! Kto jak kto, ale Islandczycy znają się na produkcji lodów.

Powyższą listę można oczywiście uzupełnić atrakcjami, które wymieniłam w 50 niesamowitych doświadczeń, które możesz zdobyć w Islandii, jednak przyznaję, że nie wszystkie nadają się dla dzieci, np. ostre imprezowanie na islandzkich festiwalach czy kosztowanie lokalnych trunków ;)

Jeśli macie jakieś pomysły, dorzucajcie. Wspólnie stwórzmy listę 100 atrakcji dla rodzin z dziećmi! :)

PS. Wpis powstał we współpracy z biurem podróży ITAKA.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

0 komentarze

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

INSTAGRAM